LIONS CLUB GDAŃSK AMBER
zainaugurował swoją działalność 17.10.1998 r. jako pierwszy w Polsce północnej, a szósty w kraju klub kobiecy. Jego członkiniami są kobiety, które połączyła wrażliwość na potrzeby innych ludzi i chęć czynienia dobra. 
Działania Klubu skierowane są przede wszystkim do mieszkańców województwa pomorskiego...
 od VII'2004 r. 
PREZYDENT
KLUBU

kadencji 2019/2020

Joanna Wasiluk


Przekazanie władzy w Klubie

We włoskim, przytulnym klimacie Casa Cubeddu - restauracji w Gdyni Orłowie, odbyło się kolejne przekazanie władzy w naszym Klubie. Czas szybko mija. Po udanym, jubileuszowym roku, "panująca" nam Małgosia Kolesińska przekazała władzę Koleżance Joannie Wasiluk. Nową Prezydent wspierać będą: I wiceprezydent Dorota Michalska i II wiceprezydent Jagoda Michałkiewicz. Nasza kochana Wiesia Ludwikowska-Matera po wieloletniej pracy na stanowisku skarbnika otrzymała od Klubu gorące podziękowania i Bursztynowe Drzewko Szczęścia.

Od bieżącej kadencji będziemy miały nową skarbnik - Ewę Dębowską, natomiast sekretarzem została ponownie Krystyna Dałek. 

Po smacznym lunchu był czas na kawę, pyszne ciasto i wspólne rozmowy na tarasie. Pogoda i humory dopisały. 

Czekają nas nowe wyzwania, plany i wspólne decyzje.

Nowemu Zarządowi Amberek życzymy sukcesów i owocnych działań. 

Dorota Michalska
I Wiceprezydent
LC Gdańsk Amber

Świętowałyśmy 20-lecie Klubu

Na jubileusz 20-lecia charteru LC Gdańsk Amber, w sobotę 6 kwietnia 2019 roku, Amberki zaprosiły Gości do Teatru Szekspirowskiego, jednej z najciekawszych, wielokrotnie nagradzanej inwestycji kulturalnej  ostatnich lat w Gdańsku.
Teatr przyjął nas dzięki naszej klubowej Koleżance Dorocie i jej mężowi Andrzejowi Kuczyńskim (Firma ABAKUS Gdynia), głównym Sponsorom wydarzenia, którym serdecznie dziękujemy !!!
Wśród Gości urodzinowej gali byli m.in.: posłanka na Sejm RP Małgorzata Chmiel, Gubernator Okręgu 121 Polska Ewa Hełka oraz  Past Gubernatorzy, Koleżanki i Koledzy z klubów z Elbląga, Szczecina, Poznania i Trójmiasta oraz przyjaciele i rodziny Amberek. Wszyscy z zainteresowaniem czytali „Gazetę Jubileuszową”, zredagowaną przez PDG Kasię Gebert. Po przywitaniu Gości przez gospodarzy wieczoru – Małgosię Kolesińską – Prezydenta Klubu i Roberta Silskiego, po krótkich przemówieniach i gratulacjach, przekazanych Amberkom m.in. przez Prezydent Światową LCI Gudrun Ingvadottir (video clip prosto z Islandii), Pani Gubernator wręczyła odznaki koleżankom, które są w Klubie od początku jego istnienia.

Wiosną 1997 roku Lion Alek Bończa–Tomaszewski zaprosił do swego biura kilkanaście pań – trójmiejskich przedstawicielek biznesu, mediów, służby zdrowia i palestry, i zainteresował nas przystąpieniem do światowej społeczności Lionów. Ostatecznie 17 października 1998 roku w Dworze Artusa w Gdańsku zainaugurował swą działalność Lions Club Gdańsk Amber, pierwszy w Polsce północnej klub kobiecy.
Przez 20 lat udzieliłyśmy pomocy i wsparcia wielu instytucjom, osobom, organizacjom, szpitalom, szkołom i  ośrodkom pomocy.  Dzięki naszej pracy i zaangażowaniu, a przede wszystkim hojności wielu Darczyńców - firm i osób prywatnych, w ciągu tego okresu przekazałyśmy na rzecz potrzebujących niebagatelną kwotę około 1,8 mln zł, pozyskanych w trakcie imprez charytatywnych, a także z darowizn osób fizycznych i firm. Dziś jest nas 21. Wspomnień bardzo dużo, wszak dwie dekady to szmat czasu – wiele wydarzyło się w naszej klubowej rodzinie.
Jesteśmy i będziemy przez kolejne 20, 40 czy 100 lat, czego nam życzyli nasi Goście !!!

20 lat działań Amberek w dynamicznym tempie przybliżyła prezentacja, przygotowana przez Kasię Gebert - wielokierunkowość wsparcia i jego wymiar finansowy zrobiły duże wrażenie na Gościach, którzy nagrodzili je wielkimi oklaskami. Cztery Amberki: Dorota Kuczyńska, Ewa Dębowska, Alicja Dudaniec i Mirka Szczęsna, z rąk PDG Wiesława Makarewicza w asyście Eli Reflińskiej-Menegon otrzymały zaszczytne wyróżnienia i odznaki Melvin Jones Fellow. Tym samym dołączyły do wcześniej już uhonorowanych tym odznaczeniem: Kasi Gebert, Eli Menegon, Eli Dziwulskiej, Joasi Wasiluk i Eli Szmyd.
Z okazji urodzin Klubu nie mogłyśmy nie nagrodzić Publiczności, wspierającej naszą charytatywną działalność – dla kilkunastu osób zostały wylosowane  wartościowe prezenty - niespodzianki.
Następnie zachęceni uczestnicy imprezy licytowali zakup obrazów, grafik i rzeźb, zapełniali także skarbonkę ustawioną w foyer, bo przecież celem wieczoru było pozyskanie funduszy na pomoc dla Stowarzyszenia Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni i prowadzonej przez nie Bursztynowej Przystani. I wreszcie to, na co czekaliśmy wszyscy – elektryzujący recital „Wędrująca Eurydyka” poświęcony twórczości Anny German, w którym wystąpiła znakomita trójmiejska aktorka i piosenkarka Agnieszka Babicz z towarzyszeniem legendarnej formacji jazzowej Rama 111 oraz czytającego wiersze i listy aktora Krzysztofa Stasierowskiego.
Na koniec spektaklu na scenie ​wspólnie z gwiazdą wieczoru „Zorba i Ty” zaśpiewały  Amberki !
I wszyscy udaliśmy się na afterparty...
W chłodny kwietniowy wieczór wychodziliśmy z Teatru Szekspirowskiego zachwyceni muzyką, organizacją koncertu, architekturą obiektu i pięknem gdańskiego Głównego Miasta.

„Okrągła” rocznica za nami, a kolejne jubileusze jeszcze przed nami. Oj, będzie się działo …

Relacjonowała:
Elżbieta Dziwulska-Kubasiewicz
Past Prezydent i założycielka LC Gdańsk Amber
autor zdjęć: ...............

20 lat razem

Listopadowy wieczór, opustoszałe alejki oliwskiego parku lśnią kroplami deszczu. Pałac Opatów w półmroku, a w lewym jego skrzydle otwarte na oścież drzwi wabią cichym gwarem, złoto-czerwoną aurą i smakowitymi zapachami... Tuż przed osiemnastą do tego przyjaznego lokum zmierzają panie. Uśmięchnięte, acz lekko spięte. A może raczej - zaciekawione... 

20 lat za nami. Mnóstwo wspólnych chwil, przegadanych i przepracowanych godzin, radości, zmęczenia, czasem smutku. Satysfakcja ogromna, bo umiałyśmy przekuć nasze dobre chęci na dobre czyny.

Ile jest nas - Amberek? Prawie pięćdziesiąt. Bo choć nie wszystkie w jednym czasie tworzyłyśmy klubową rodzinę, to każda z obecnych i byłych naszych członkiń jest Amberką. Każda współtworzyła ogrom dobra, który podarowałyśmy potrzebującym.

Powitania, uściski, wspomnienia, skrywane łzy, ciepłe słowa... Ten wieczór był tylko dla nas - nasze "prywatne" preludium oficjalnych uroczystości z okazji 20-lecia LC Gdańsk Amber, na które wiosną zaprosimy naszych przyjaciół, darczyńców i beneficjentów. 

Wieczór mknął w kierunku nocy. Nostalgiczne alejki Parku Oliwskiego, ubarwione złoto-rudo-pomarańczowymi liśćmi okolicznych dostojnych drzew, napełniała dobra aura, którą promieniały zdążające do domów Amberki...

Kasia Gebert
Charter member LC Gdańsk Amber

autor zdjęć: Marek Kolesiński

Cicha noc...

Wieczorem 5 grudnia 2018 roku bez śniegu, bez mrozu, za to z wielkimi nadziejami na serdeczne rodzinne spotkanie licznie przyjechały Amberki do gościnnego domu Doroty i Andrzeja na klubową Wigilię.
Świątecznie przystrojony salon, płonące świece, oryginalna choinka i długi stół dla 18 osób, uginający się od wigilijnych dań. Każda z nas włożyła całe serce w przygotowanie potraw, a było ich nie dwanaście, ale co najmniej trzydzieści. Przepyszny czerwony barszcz, pierogi, paszteciki, kapusta z grzybami, ryby w różnych odsłonach kulinarnych, sałatki, makowce, ciasta, owoce, kompot z suszu i wiele, wiele innych smakołyków.

Serdeczne słowa naszej Prezydent Małgosi Kolesińskiej, życzenia dla wszystkich i każdej z osobna, dzielenie się opłatkiem, prezenciki dla koleżanek wykonane przez Kasię oraz Elę M. Wiele radości i śmiechu, życzliwości i wzajemnego ciepła. Mirka grająca na fortepianie świąteczne szlagiery oraz kolędy, przygotowane przez Małgosię dla każdej z nas cytaty - dedykacje o przyjaźni...
Magiczna świąteczna atmosfera w domu Doroty i Andrzeja, pozytywne fluidy i mnóstwo dobrych myśli, przyjacielskie rozmowy - wszystko to potwierdza, że jak dawniej jesteśmy znowu razem, blisko, serdecznie i wspólnie potrafimy wyczarować dobro.
I wartość dodana - nasze koleżanki Jola, Nina, Halina i Lidia, które w różnych minionych latach były przez jakiś czas Amberkami - teraz, na nasze zaproszenie z okazji jubileuszu Klubu - ponownie uczestniczą w spotkaniach, wspierają nas i deklarują chęć powrotu do LC Gdańsk Amber!
Oby taka atmosfera towarzyszyła nam w kolejnych tygodniach, miesiącach i latach!  Wesołych Świąt !

Elżbieta Dziwulska-Kubasiewicz
Past Prezydent LC Gdańsk Amber
zdjęcia: Ela, Alicja, Iwona, Nina


Członkinie Klubu, które zakładały LC Gdańsk Amber w 1998 roku

XII Kolędowanie z Amberkami

Nasze XII Kolędowanie Amberek za nami. Możemy być dumne, że ten wspólny styczniowy wieczór stał się już naszą tradycją. Tym razem nie dopisał nam śnieg ale dopisali znamienici goście, znajomi i przyjaciele.
Nie zawiódł jak zwykle nasz patron Past Gubernator Alek Tomaszewski, mimo swoich 90 lat w pełnej formie i kondycji, jak zwykle dopisali Past Gubernator Wiesław Makarewicz z małżonką, prezydenci i członkowie wszystkich trójmiejskich klubów Lions: LC Gdynia, LC Sopot, LC Gdańsk Gedania, LC Gdańsk 1 oraz oczywiście my, Amberki.
Po raz drugi nasze Amberkowe Kolędowanie zorganizowałyśmy w pięknych i klimatycznych salach hotelu Rezydent w Sopocie, które od samego wejścia wprowadzają w nostalgiczny ale karnawałowy nastrój. Pięknie przygotowane stoły, białe obrusy, świece i kwiaty na stołach stworzyły świąteczny nastrój.
Wszystkich zebranych powitała Prezydent LC Gdańsk Amber Beata Oworuszko a zaraz za nią muzyka i śpiew zespołu Belcanto. Cztery młode panie z zespołu ,trzy śpiewające i jedna grająca na pianinie; to nie tylko uczta dla słuchu i duszy – najwyższej klasy głosy operetkowo-operowe - ale uczta dla wzroku: piękne dziewczyny, pięknie ubrane i pięknie śpiewające.
Jedna z nich, Anna Chmielecka to córka naszego kolegi Liona z LC Gdańsk Gedania i wieloletnia stypendystka tego klubu.
Po pierwszym kolędowym bloku muzycznym przyszedł czas na posiłek. Bardzo smaczna kolacja przygotowana w formie bufetu przez kucharzy hotelu Rezydent a po niej kolejny blok muzyczny. Tym razem znane wszystkim arie operetkowe. Trzeci blok muzyczny to już wspólne wszystkich kolędowanie. Pomagały nam w tym Panie z zespołu Belcanto oraz nasze Amberkowe śpiewniki.
Aby tradycji stało się zadość – nie zabrakło też na naszym Kolędowaniu tańców. Przy muzyce Dj-a bawiliśmy się prawie do północy.      
Dziękujemy naszej Pani Prezydent za zorganizowanie wieczoru i kontynuację naszej tradycji. Dziękujemy również za wybranie na ten wieczór i prezentację tak wspaniałego zespołu wokalnego jakim są „dziewczyny” z zespołu Belcanto.

Elżbieta Szmyd
Członek LC Gdańsk Amber
Przewodnicząca Strefy Trójmiejskiej