LIONS CLUB GDAŃSK AMBER
zainaugurował swoją działalność 17.10.1998 r. jako pierwszy w Polsce północnej, a szósty w kraju klub kobiecy. Jego członkiniami są kobiety, które połączyła wrażliwość na potrzeby innych ludzi i chęć czynienia dobra. 
Działania Klubu skierowane są przede wszystkim do mieszkańców województwa pomorskiego...
 od VII'2004 r. 
PREZYDENT
KLUBU

kadencji 2020/2021

Mirosława Szczęsna


Kolejna wigilia klubowa

9 grudnia 2019 w przytulnym i świątecznym już nastroju restauracji Casa Cubeddu w Gdyni Orłowie zorganizowałyśmy nasza klubową Wigilię. Rozświetlona choinka, pięknie nakryty stół i cicho rozbrzmiewające kolędy w tle stworzyły od razu świąteczny klimat.
Prezydent Joasia Wasiluk złożyła życzenia naszej solenizantce Ewie, wręczając Jej z tej okazji grudniowy kwiatek. Następnie życząc wszystkim koleżankom prawdziwej radości z niesienia pomocy potrzebującym oraz cudownych i magicznych Świąt Bożego Narodzenia, obdarowała swoje koleżanki drobnymi prezentami zamieniając się na chwilę w Św. Mikołaja.
W tej miłej atmosferze podano świąteczne przystawki. Zanim zaserwowano nam tradycyjny barszcz z uszkami zdążyłyśmy omówić kilka pilnych spraw klubowych. Nasza koleżanka Jagoda - II wiceprezydent LC Gdańsk Amber, poinformowała nas o możliwości zorganizowania dla naszych wieloletnich podopiecznych z Domu Pomocy Społecznej w Sobieszewie słodkich świątecznych paczek. Znalazły się bowiem „dobre dusze” w postaci zaprzyjaźnionych firm, które w okazyjnych cenach mogą pomóc nam to zrealizować. Jednogłośnie podjęłyśmy uchwalę o przeznaczeniu odpowiednich środków finansowych z naszego charytatywnego konta na ten cel.
Następnie Prezydent Joasia oraz  Past Prezydent Małgosia przekazały informacje z ostatniego spotkania Lionów Strefy Trójmiejskiej na temat propozycji zmian statutu naszego Okręgu.
Podano wigilijny obiad. W przerwie pomiedzy serwowaniem dań, korzystając z okazji, że jesteśmy razem, omówiłyśmy kilka ważnych spraw klubowych. Przed nami w marcu 2020 roku nasza doroczna wiosenna impreza charytatywna.
Duch Wigilii  jednak zwyciężył i świąteczny nastrój pogłębiony pyszną kolacją  opanował nas zupełnie. Sprawy klubowe zdominowało radosne śpiewanie kolęd oraz wspominanie potraw świątecznych z domów w różnych regionach naszego kraju. Potem ustawiłyśmy się przy pięknej choince do wspólnego zdjęcia.
Opinie przekazane bezpośrednio po Wigilii i później wiele maili od Was o naszym spotkaniu pokazały, że było ono bardzo udane i potrzebne, a miła i przyjacielska atmosfera długo pozostanie w naszej pamięci.

Joanna Wasiluk
Prezydent LC Gdańsk Amber 

Przekazanie władzy w Klubie

We włoskim, przytulnym klimacie Casa Cubeddu - restauracji w Gdyni Orłowie, odbyło się kolejne przekazanie władzy w naszym Klubie. Czas szybko mija. Po udanym, jubileuszowym roku, "panująca" nam Małgosia Kolesińska przekazała władzę Koleżance Joannie Wasiluk. Nową Prezydent wspierać będą: I wiceprezydent Dorota Michalska i II wiceprezydent Jagoda Michałkiewicz. Nasza kochana Wiesia Ludwikowska-Matera po wieloletniej pracy na stanowisku skarbnika otrzymała od Klubu gorące podziękowania i Bursztynowe Drzewko Szczęścia.

Od bieżącej kadencji będziemy miały nową skarbnik - Ewę Dębowską, natomiast sekretarzem została ponownie Krystyna Dałek. 

Po smacznym lunchu był czas na kawę, pyszne ciasto i wspólne rozmowy na tarasie. Pogoda i humory dopisały. 

Czekają nas nowe wyzwania, plany i wspólne decyzje.

Nowemu Zarządowi Amberek życzymy sukcesów i owocnych działań. 

Dorota Michalska
I Wiceprezydent
LC Gdańsk Amber

Cicha noc...

Wieczorem 5 grudnia 2018 roku bez śniegu, bez mrozu, za to z wielkimi nadziejami na serdeczne rodzinne spotkanie licznie przyjechały Amberki do gościnnego domu Doroty i Andrzeja na klubową Wigilię.
Świątecznie przystrojony salon, płonące świece, oryginalna choinka i długi stół dla 18 osób, uginający się od wigilijnych dań. Każda z nas włożyła całe serce w przygotowanie potraw, a było ich nie dwanaście, ale co najmniej trzydzieści. Przepyszny czerwony barszcz, pierogi, paszteciki, kapusta z grzybami, ryby w różnych odsłonach kulinarnych, sałatki, makowce, ciasta, owoce, kompot z suszu i wiele, wiele innych smakołyków.

Serdeczne słowa naszej Prezydent Małgosi Kolesińskiej, życzenia dla wszystkich i każdej z osobna, dzielenie się opłatkiem, prezenciki dla koleżanek wykonane przez Kasię oraz Elę M. Wiele radości i śmiechu, życzliwości i wzajemnego ciepła. Mirka grająca na fortepianie świąteczne szlagiery oraz kolędy, przygotowane przez Małgosię dla każdej z nas cytaty - dedykacje o przyjaźni...
Magiczna świąteczna atmosfera w domu Doroty i Andrzeja, pozytywne fluidy i mnóstwo dobrych myśli, przyjacielskie rozmowy - wszystko to potwierdza, że jak dawniej jesteśmy znowu razem, blisko, serdecznie i wspólnie potrafimy wyczarować dobro.
I wartość dodana - nasze koleżanki Jola, Nina, Halina i Lidia, które w różnych minionych latach były przez jakiś czas Amberkami - teraz, na nasze zaproszenie z okazji jubileuszu Klubu - ponownie uczestniczą w spotkaniach, wspierają nas i deklarują chęć powrotu do LC Gdańsk Amber!
Oby taka atmosfera towarzyszyła nam w kolejnych tygodniach, miesiącach i latach!  Wesołych Świąt !

Elżbieta Dziwulska-Kubasiewicz
Past Prezydent LC Gdańsk Amber
zdjęcia: Ela, Alicja, Iwona, Nina


Członkinie Klubu, które zakładały LC Gdańsk Amber w 1998 roku

Świętowałyśmy 20-lecie Klubu

Na jubileusz 20-lecia charteru LC Gdańsk Amber, w sobotę 6 kwietnia 2019 roku, Amberki zaprosiły Gości do Teatru Szekspirowskiego, jednej z najciekawszych, wielokrotnie nagradzanej inwestycji kulturalnej  ostatnich lat w Gdańsku.
Teatr przyjął nas dzięki naszej klubowej Koleżance Dorocie i jej mężowi Andrzejowi Kuczyńskim (Firma ABAKUS Gdynia), głównym Sponsorom wydarzenia, którym serdecznie dziękujemy !!!
Wśród Gości urodzinowej gali byli m.in.: posłanka na Sejm RP Małgorzata Chmiel, Gubernator Okręgu 121 Polska Ewa Hełka oraz  Past Gubernatorzy, Koleżanki i Koledzy z klubów z Elbląga, Szczecina, Poznania i Trójmiasta oraz przyjaciele i rodziny Amberek. Wszyscy z zainteresowaniem czytali „Gazetę Jubileuszową”, zredagowaną przez PDG Kasię Gebert. Po przywitaniu Gości przez gospodarzy wieczoru – Małgosię Kolesińską – Prezydenta Klubu i Roberta Silskiego, po krótkich przemówieniach i gratulacjach, przekazanych Amberkom m.in. przez Prezydent Światową LCI Gudrun Ingvadottir (video clip prosto z Islandii), Pani Gubernator wręczyła odznaki koleżankom, które są w Klubie od początku jego istnienia.

Wiosną 1997 roku Lion Alek Bończa–Tomaszewski zaprosił do swego biura kilkanaście pań – trójmiejskich przedstawicielek biznesu, mediów, służby zdrowia i palestry, i zainteresował nas przystąpieniem do światowej społeczności Lionów. Ostatecznie 17 października 1998 roku w Dworze Artusa w Gdańsku zainaugurował swą działalność Lions Club Gdańsk Amber, pierwszy w Polsce północnej klub kobiecy.
Przez 20 lat udzieliłyśmy pomocy i wsparcia wielu instytucjom, osobom, organizacjom, szpitalom, szkołom i  ośrodkom pomocy.  Dzięki naszej pracy i zaangażowaniu, a przede wszystkim hojności wielu Darczyńców - firm i osób prywatnych, w ciągu tego okresu przekazałyśmy na rzecz potrzebujących niebagatelną kwotę około 1,8 mln zł, pozyskanych w trakcie imprez charytatywnych, a także z darowizn osób fizycznych i firm. Dziś jest nas 21. Wspomnień bardzo dużo, wszak dwie dekady to szmat czasu – wiele wydarzyło się w naszej klubowej rodzinie.
Jesteśmy i będziemy przez kolejne 20, 40 czy 100 lat, czego nam życzyli nasi Goście !!!

20 lat działań Amberek w dynamicznym tempie przybliżyła prezentacja, przygotowana przez Kasię Gebert - wielokierunkowość wsparcia i jego wymiar finansowy zrobiły duże wrażenie na Gościach, którzy nagrodzili je wielkimi oklaskami. Cztery Amberki: Dorota Kuczyńska, Ewa Dębowska, Alicja Dudaniec i Mirka Szczęsna, z rąk PDG Wiesława Makarewicza w asyście Eli Reflińskiej-Menegon otrzymały zaszczytne wyróżnienia i odznaki Melvin Jones Fellow. Tym samym dołączyły do wcześniej już uhonorowanych tym odznaczeniem: Kasi Gebert, Eli Menegon, Eli Dziwulskiej, Joasi Wasiluk i Eli Szmyd.
Z okazji urodzin Klubu nie mogłyśmy nie nagrodzić Publiczności, wspierającej naszą charytatywną działalność – dla kilkunastu osób zostały wylosowane  wartościowe prezenty - niespodzianki.
Następnie zachęceni uczestnicy imprezy licytowali zakup obrazów, grafik i rzeźb, zapełniali także skarbonkę ustawioną w foyer, bo przecież celem wieczoru było pozyskanie funduszy na pomoc dla Stowarzyszenia Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni i prowadzonej przez nie Bursztynowej Przystani. I wreszcie to, na co czekaliśmy wszyscy – elektryzujący recital „Wędrująca Eurydyka” poświęcony twórczości Anny German, w którym wystąpiła znakomita trójmiejska aktorka i piosenkarka Agnieszka Babicz z towarzyszeniem legendarnej formacji jazzowej Rama 111 oraz czytającego wiersze i listy aktora Krzysztofa Stasierowskiego.
Na koniec spektaklu na scenie ​wspólnie z gwiazdą wieczoru „Zorba i Ty” zaśpiewały  Amberki !
I wszyscy udaliśmy się na afterparty...
W chłodny kwietniowy wieczór wychodziliśmy z Teatru Szekspirowskiego zachwyceni muzyką, organizacją koncertu, architekturą obiektu i pięknem gdańskiego Głównego Miasta.

„Okrągła” rocznica za nami, a kolejne jubileusze jeszcze przed nami. Oj, będzie się działo …

Relacjonowała:
Elżbieta Dziwulska-Kubasiewicz
Past Prezydent i założycielka LC Gdańsk Amber
autor zdjęć: ...............

20 lat razem

Listopadowy wieczór, opustoszałe alejki oliwskiego parku lśnią kroplami deszczu. Pałac Opatów w półmroku, a w lewym jego skrzydle otwarte na oścież drzwi wabią cichym gwarem, złoto-czerwoną aurą i smakowitymi zapachami... Tuż przed osiemnastą do tego przyjaznego lokum zmierzają panie. Uśmięchnięte, acz lekko spięte. A może raczej - zaciekawione... 

20 lat za nami. Mnóstwo wspólnych chwil, przegadanych i przepracowanych godzin, radości, zmęczenia, czasem smutku. Satysfakcja ogromna, bo umiałyśmy przekuć nasze dobre chęci na dobre czyny.

Ile jest nas - Amberek? Prawie pięćdziesiąt. Bo choć nie wszystkie w jednym czasie tworzyłyśmy klubową rodzinę, to każda z obecnych i byłych naszych członkiń jest Amberką. Każda współtworzyła ogrom dobra, który podarowałyśmy potrzebującym.

Powitania, uściski, wspomnienia, skrywane łzy, ciepłe słowa... Ten wieczór był tylko dla nas - nasze "prywatne" preludium oficjalnych uroczystości z okazji 20-lecia LC Gdańsk Amber, na które wiosną zaprosimy naszych przyjaciół, darczyńców i beneficjentów. 

Wieczór mknął w kierunku nocy. Nostalgiczne alejki Parku Oliwskiego, ubarwione złoto-rudo-pomarańczowymi liśćmi okolicznych dostojnych drzew, napełniała dobra aura, którą promieniały zdążające do domów Amberki...

Kasia Gebert
Charter member LC Gdańsk Amber

autor zdjęć: Marek Kolesiński