LIONS CLUB GDAŃSK AMBER
zainaugurował swoją działalność 17.10.1998 r. jako pierwszy w Polsce północnej, a szósty w kraju klub kobiecy. Jego członkiniami są kobiety, które połączyła wrażliwość na potrzeby innych ludzi i chęć czynienia dobra. 
Działania Klubu skierowane są przede wszystkim do mieszkańców województwa pomorskiego, a najważniejszymi ich beneficjentami są młodzież i kobiety ze środowisk wiejskich.
 od VII'2004 r. 
PREZYDENT
KLUBU

kadencji 2018/2019

Małgorzata Kolesińska


Laptop dla Małgosi

W sobotę 7 października 2017 r. pojechałyśmy do Trzebunia koło Dziemian, żeby spotkać się z rodziną Państwa Jażdżewskich, wskazaną nam przez Kolegów z LC Kościerzyna – jako jedną z mocno poszkodowanych w wyniku sierpniowej nawałnicy na Kaszubach i potrzebującą wsparcia w odbudowie domostwa.
Tereny w pobliżu Trzebunia wciąż wyglądają jak krajobraz po bitwie, ale bardzo dużo prac społeczności lokalnej i działań pomocowych zostało już zrealizowanych i życie toczy się tam prawie normalnie.
„Nasza” rodzina Jażdżewskich mieszka w połowie „bliźniaka” w dość oddalonej od innych domów lokalizacji - do ich domu dojeżdża się przez teren z  całkowicie zrujnowanym drzewostanem. Rodzina to mama Krystyna, 19-letni syn i 27–letnia całkowicie niepełnosprawna córka Małgorzata, chora na rdzeniowy zanik mięśni.
W wyniku wichury zniszczeniu uległ koncentrator tlenu, niezbędny do utrzymywania Małgorzaty przy życiu, a także cały dach domu oraz nadkruszony został komin.
Po naszym przybyciu na miejsce okazało się jednak, że podstawowe potrzeby tego gospodarstwa domowego zostały już zaspokojone! Gmina wypłaciła p.Krystynie zapomogę w wys. 6.000 zł, MOPS przekazał jej nowy koncentrator tlenu dla Małgorzaty,  a ekipa budowlana Fundacji Polsat właśnie  wykańcza nowy piękny dach, całe nowe zwieńczenie komina też zostało już nadbudowane.
W rozmowie dowiedziałyśmy się, że to właśnie niepełnosprawna Małgorzata - wkrótce po katastrofie - skontaktowała się z Fundacją Polsat poprzez Facebook, z którym łączy się poprzez telefon komórkowy. Zrobiono z Małgosią wywiad, nakręcono reportaż i zlecono ekspresową wymianę konstrukcji dachowej i położenie nowego dachu, co będzie także zrelacjonowane w TV Polsat w kontynuacji reportażu.
Małgorzata opowiedziała nam także – wspólnie z matką – że 3  lata temu to właśnie ona wykazała się refleksem i wezwała telefoniczne straż pożarną, żeby ugasić pożar, który wybuchł w domu. Dzięki temu dom ocalał. W efekcie pożaru Małgosia straciła jednak laptop, który był jej „oknem na świat”.

W listopadowe przed południe trzy Panie z Lions Club Gdańsk Amber wybrały się do Trzebunia aby wręczyć mi wymarzony prezent. Od samego rana czekałam na ich przyjazd. Gdy przyjechały powitałam je ciepłym uśmiechem, prezent został wręczony, za który serdecznie podziękowałam.smiley
Zaczęliśmy rozmowę, ale widząc moje zniecierpliwienie jedna z Pań pomogła mi szybko rozpakować prezent, by zobaczyć co jest w środku. Podekscytowanie wzięło górę. Pudełko było pięknie przyozdobione dwiema wstążkami żółtą oraz niebieską, to kolory klubu. Okazało się, że trafiły w dziesiątkę. W pudełku był idealny, lekki, wymarzony laptop - mało tego w różowym kolorze!
Moja radość była nie do opisania, uśmiech nie znikał z twarzy. Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć. 
                                               Małgosia Jażdżewska

Dziewczyna w wieku szkolnym mogła jeszcze siedzieć (dzięki specjalnemu gorsetowi). Ukończyła Zespół Szkół Ekonomiczno-Rolniczych w  Bytowie ze specjalnością informatyka. Jednak choroba posuwała się i dziś ciało jest w całkowitym zaniku - atrofia - dziewczyna waży 23 kg, tylko leży, matka nosi ją do łazienki. Małgosia ma ręce małe i zniekształcone, ale jeszcze w miarę sprawne. Z miłej twarzy bije ciekawość świata. Ma przyjaciół, z którymi utrzymuje kontakty głównie za pomocą Facebooka (ma tam konto, możecie zajrzeć!). Dziewczynie bardzo chce się żyć, nie widać u niej przygnębienia ani użalania się nad sobą.
Niewiele może jeść, matka dba o to, żeby codziennie wypiła przynajmniej jednego Nutridrinka (smak waniliowy!), które są drogie.
Może więc my, Amberki, zostaniemy Św. Mikołajem dla Małgorzaty – i podarujemy jej laptop (dostęp do internetu zapewnia gmina) i kilka zgrzewek Nutridrinków (waniliowych!)

Aleksandra Ronay
1 Wiceprezydent LC Gdańsk Amber kadencji 2017/2018


W poniedziałek rano 20 listopada 2017 roku trzy Amberki (Beata Oworuszko - Prezydent, Aleksandra Ronay - 1 Wiceprezydent oraz Hanna Zamorska - Past Prezydent) pojechały do Trzebunia na Kaszubach do Małgorzaty Jażdżewskiej, wręczyć jej laptop, zakupiony przez Klub.
Małgosia jest bardzo dzielną dziewczyną i z przyjemnością spełniłyśmy jej marzenie. Załączam jej relację z naszej wizyty.

Beata Oworuszko
Prezydent LC Gdańsk Amber

Dzień Chłopaka z Amberkami w Gdyni

28 września 2017 roku w czwartek rano po raz kolejny przedstawicielki naszego Klubu spotkały się z dziećmi, nauczycielami, dyrekcją oraz rodzicami w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Gdyni. Uroczyście oddałyśmy do użytku pracownię gastronomiczną w szkole. Lions Club Gdańsk Amber tym razem wyposażył kuchnię, która będzie służyć wychowankom szkoły w przygotowaniach do samodzielnego życia.
Zakupiłyśmy m. in. lodówkę, kuchenkę, naleśnikarkę, miksery i gofrownice, itp. Uczniowie korzystają z tych sprzętów już od 1 września tego roku. W trakcie spotkania miałyśmy okazję obejrzeć dokładnie wszystkie sprzęty i spróbować wypieków, przyrządzonych przez uczniów pod czujnym okiem nauczycieli.
Nasz Klub na tym spotkaniu reprezentowały Elżbieta Szmyd – Przewodnicząca Strefy Trójmiejskiej Okręgu 121 Polska, Katarzyna Czajka – członkini Lions Club Gdańsk Amber oraz Beata Oworuszko – Prezydent Klubu.
Pani Alicja Spica dyrektor szkoły przywitała nas jak zwykle bardzo serdecznie. Okazało się, że tym razem połączono nasze przekazanie sprzętu z obchodami Dnia Chłopaka w szkole. Prezydent Klubu przekazała na ręce pani dyrektor akt darowizny. Natomiast szkoła obdarowała nas różami oraz przepięknie ręcznie wykonanym podziękowaniem przez jedną z nauczycielek ośrodka.
Następnie obejrzeliśmy fantastycznie przygotowane przez dzieci przedstawienie – opowieść piracka na "Dzień Chłopaka".
Na szczególną uwagę zasłużył występ Natalii – niewidomej dziewczynki, która przepięknie zaśpiewała po angielsku temat przewodni z Titanica. Nasz zachwyt i wzruszenie były ogromne.
Całe przedstawienie było żywiołowe i bardzo dobrze przygotowane w formie multimedialnego musicalu. Gratulacje dla nauczycielek, które nad nim pracowały razem z dziećmi! Brawom i zachwytom nie było końca.
Prezydent Klubu przygotowała też słodką niespodziankę i po występie wręczyła pani dyrektor słodycze dla wszystkich dzieci. Osobną paczkę słodkości otrzymała solistka Natalia.
Po występie obejrzałyśmy jeszcze raz wyposażenie pracowni oraz udałyśmy się na poczęstunek, przygotowany przez wychowanków szkoły na nowym sprzęcie. Ciepłe gofry i ciasta były przepyszne! Młodzież oprócz tego, że przygotowała wypieki, obsługiwała nas w bardzo elegancki sposób.
Spędziłyśmy przemiły poranek w gronie dzieci, rodziców i nauczycieli. Uśmiech i wdzięczność naszych podopiecznych jest zawsze najpiękniejszą nagrodą. Mamy nadzieję, że sprzęty będą im służyły długo. Zatem do następnego razu!

Beata Oworuszko
Prezydent LC Gdańsk Amber
Zdjęcia: Gordon Blackler

Kolejne dary dla Hospicjum w Gdyni

Na przełomie roku, 9 stycznia 2016 r. spotkałyśmy się po raz kolejny z księdzem Grzegorzem Milochem, dyrektorem Dziecięcego Hospicjum Domowego „Bursztynowa Przystań” w Gdyni. We wzruszającym nastroju przekazałyśmy nasz kolejny dar dla podopiecznych tego ośrodka: asystor kaszlu i koncentrator tlenu wraz z niezbędnym oprzyrządowaniem.
Zbiórka funduszy na ten zakup była jednym z celów dwóch charytatywnych wieczorów, organizowanych przez LC Gdańsk Amber w roku 2015. Na majowym spotkaniu „WspieraMY” w Zatoce Sztuki w Sopocie bawiłyśmy naszych gości pokazem mody, odgrywając rolę modelek. Wprawiłyśmy naszych znajomych w świetny nastrój, pokazując się z nieznanej im, a także nam samym -strony. Radości było co niemiara, a otworzyła ona portfele wszystkim, którym zależało na wspieraniu naszego projektu.
Jesienny, tradycyjny już wieczór, pod nazwą sugerującą kontynuację naszej zeszłorocznej akcji: „Wspieramy. Wieczór z Hanną Śleszyńską” był także świetną zabawą dla naszych gości. Przyjaciele Amberek po raz kolejny wykazali się hojnością, wiedząc komu pomagamy i na co przeznaczymy zebrane fundusze.
I tak dzięki temu wsparciu naszych darczyńców mogłyśmy znów spotkać się z gospodarzami Hospicjum. Po uroczystym przekazaniu asystora kaszlu i koncentratora, po symbolicznym ich rozpakowaniu z szarf w lioneskich kolorach, usiadłyśmy przy stole razem z księdzem Grzegorzem i paniami, opiekującymi się chorymi maluchami. Rozmowa przy skromnym słodkim poczęstunku prowadzona była w domowym nastroju -takim, jakim przepełnione jest Hospicjum, będące domem i oparciem dla wielu ciężko chorych dzieci. Wiele razy łzy wzruszenia pojawiały się w naszych oczach. Wiemy, że warto pomagać, także dla takich niezwyczajnych chwil.

Hanna Zamorska
Prezydent LC Gdańsk Amber kadencji 2015/2016
zdjęcia: Gordon Blackler

ODYSEUSZE z Trójmiasta

Zwycięska drużyna "Odyseuszy" z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska w składzie: Ada Pleszewska, Kinga Marszałkowska, Hania Golańska, Przemek Kvapil, Julian Zdunek, Wiktor Sawaryn, Marek Kudła z trenerami: Dorotą Hazuka - Furgalską i Rafałem Stenclem wróciła właśnie z XXXVIII Finałów Światowych Odysei Umysłu w USA.
Nasi gimnazjaliści zdobyli złoty medal za rozwiązanie problemu "No-Cycle Recycle" w drugiej grupie wiekowej oraz nagrodę Ranatra Fusca przyznaną za wybitną kreatywność w stworzeniu pojazdu.
Tak sędziowie uzasadnili przyznanie tej unikalnej nagrody: "Ta drużyna wykazała się wyjątkową kreatywnością podczas projektowania swojego wehikułu. Stając naprzeciw dwóch par olbrzymich, bliźniaczych, koncentrycznych kół bez żadnej karoserii, jury musiało dwukrotnie przyjrzeć się konstrukcji, by rozgryźć jak ten niewiarygodnie unikatowy pojazd się porusza. Zawieszeni wewnątrz każdego z kół dwaj kierowcy działali precyzyjnie zsynchronizowani, poruszając koła wewnętrzne za pomocą silników elektrycznych w jednym kierunku w taki sposób, że obręcze zewnętrzne obracały się w kierunku przeciwnym, w cudowny sposób poruszając pojazd wprzód i wstecz. Ponadto, drużyna stworzyła wyrafinowaną, hydrauliczną rękę, w której każdy palec posiada połączenia stawowe, a sama ręka wykorzystuje system odprowadzania powietrza, aby zapewnić jak najmocniejszy uścisk. Prawdziwie niespotykane i ryzykowne rozwiązanie techniczne służące do przemieszczania się, a zadanie zostało wykonane w duchu pierwszego pojazdu Ranatra Fusca."
Jednak poza trofeami i pamiątkami z podróży nasza młodzież przywiozła ze sobą niesamowite wrażenia i przebogate doświadczenia, które na zawsze pozostaną w ich pamięci, a ponadto cenne poczucie wsparcia ze strony trójmiejskich sponsorów między innymi Grupy Energa i władz Miasta Gdańska, których zaangażowanie umożliwiło uczniom zrealizować marzenia. Serdecznie dziękujemy!
Rodzice i Opiekunowie młodzieży z DAMB
 
Ps. LC Gdańsk Amber i LC Sopot dofinansowały wyjazd trójmiejskiej młodzieży na finał światowy.

Nie opuszcza ich pogoda ducha...

Czy może być coś piękniejszego niż szczery uśmiech dziecka i blask w oczach matki?
Spotkał mnie dziś taki widok w domu rodziny Piekarskich. A wszystko to za sprawą zakupu nowego wózka dla Krzysia.
Krzyś Piekarski jest chłopcem cierpiącym na spastyczne, czterokończynowe, dziecięce porażenie mózgowe – tak, to długa nazwa i niesie za sobą ogromne cierpienie, ból i niewygodę. Dodatkowo dziecko ma epilepsję i nie widzi…. a jednak potrafi uśmiechać się i wydawać odgłosy radości.
Dwa lata temu nasz Klub ufundował Krzysiowi profesjonalne łóżko rehabilitacyjne i od tej pory chłopiec stał się naszym podopiecznym.
Przez ten czas wiele zmieniło się w życiu Krzysia i jego mamy. Krzysiu zachorował i przeszedł zabieg endoskopowy, polegający na umieszczeniu w żołądku sondy poprzez ściany jamy brzusznej – potocznie zwany PEG (przezskórna endoskopowa gastrostomia). Stosuje się go w celu odżywiania pacjentów, którzy nie mogą przyjmować stałych pokarmów drogą doustną. W tym czasie zmarł ojciec Krzysia i chłopiec został sam z matką.
Oboje dzielnie znoszą trudy życia i nie opuszcza ich radość ducha. Tylko brać z nich przykład...
W ostatnim czasie Krzysiu urósł w dość szybkim tempie i potrzebny był dla niego nowy wózek. Tak więc nie czekając długo, Amberki zebrały fundusze i już nowy „pojazd” marki Optimus przyjechał na specjalne zamówienie. Wózek jest dopasowany do sylwetki dziecka. Ciało jest odpowiednio ułożone i ustabilizowane (ograniczniki, pasy). Sprzęt jest lekki i łatwy w prowadzeniu, jest wyposażony we wszystkie niezbędne akcesoria. Wózek wykonany jest z myślą o niepełnosprawnym i jego opiekunce. Jest ulgą dla matki i dziecka.
To ogromna radość dla nas wszystkich. Dla tych, którzy pomagają i dla tych, którzy tę pomoc z wdzięcznością przyjmują.
Dziękuję moim koleżankom klubowym za ten dzień. Cieszę się, że z Wami jestem.

Dorota Michalska
2 Wiceprezydent LC Gdańsk Amber