LIONS CLUB GDAŃSK AMBER
zainaugurował swoją działalność 17.10.1998 r. jako pierwszy w Polsce północnej, a szósty w kraju klub kobiecy. Jego członkiniami są kobiety, które połączyła wrażliwość na potrzeby innych ludzi i chęć czynienia dobra. 
Działania Klubu skierowane są przede wszystkim do mieszkańców województwa pomorskiego...
 od VII'2004 r. 
PREZYDENT
KLUBU

kadencji 2020/2021

Mirosława Szczęsna


Piosenki z kapelusza

7 marca 2020 w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku odbył się zorganizowany przez Lions Klub Gdańsk Amber koncert dobroczynny pt. „Piosenki z Kapelusza”. Beneficjentem byli podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku Sobieszewie.
Na powitanie wszyscy goście otrzymali Gazetkę Wieczorną oraz losy z numerkami, zapowiadające  niespodziankę tego wieczoru. Wieczór z dużą atencją prowadził aktor Krzysztof Stasiorowski, za co składamy Mu serdeczne podziękowania. Po przywitaniu gości przez Prezydent Joasię Wasiluk rozpoczęła się krótka część  oficjalna.
Amberki uhonorowały Bursztynowym Sercem wieloletniego sponsora Pana Dariusza Czapiewskiego z firmy Z-27 oraz serdecznie podziękowały koleżance Jagodzie Michałkiewicz za Jej wieloletnie i bardzo skuteczne działania na rzecz naszych beneficjentów.
Następnie rozpoczął się fantastyczny koncert 10-letniej i bardzo utalentowanej skrzypaczki, uczennicy 3 klasy Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Wejherowie, naszej stypendystki - Zoi Sygudy. Dziewczynka gra na skrzypcach dopiero 2,5 roku a koncertuje jak bardzo dojrzały muzyk. Akompaniatorem Zoi był pianista Wojtek Szymczewski.
Oczarowana koncertem publiczność udała się na przerwę na słodki poczęstunek - pyszny tort ufundowały, jak co roku, przez firmę Cymes z Pruszcza Gdańskiego.
W przerwie odbywała się tez cicha licytacja prac zaprzyjaźnionych artystów oraz naszych stypendystów uczniów Liceum Plastycznego w Gdyni, którzy ofiarowali nam bardzo ciekawe rzeźby z brązu oraz z ceramiki wypalanej metodą raku.
Druga część imprezy rozpoczęła się emocjonują  licytacją głośną, zakończoną, sukcesem.  Wszystkie licytowane przedmioty, zarówno na licytacji głośnej jak i cichej, znalazły nabywców, a nam Amberkom przybliżyły szansę na realizację planowanego celu, którym jest zakup specjalistycznych podnośników do transportu osób niepełnosprawnych, naszych  podopiecznych  Domu Pomocy Społecznej w Gdańsku Sobieszewie.
Po licytacji rozpoczął się interaktywny koncert aktorki scen muzycznych Agnieszki Babicz wraz z muzykami z zespołu Rama 111 Janem Rejnowiczem i Piotrem Nadolskim. Goście mogli losować tytuły piosenek, a artyści natychmiast je wykonywali. Rozbawiona publiczność niechętnie chciała pożegnać się z „Piosenkami z kapelusza”. Po ostatnim już bisie rozpoczęłyśmy realizację naszej niespodzianki. Teraz każdy z obdarowanych wcześniej losami uważnie słuchał czytanych głośno wylosowanych przez naszą „sierotkę” numerów. Aż pięć cennych nagród, ufundowanych przez naszych darczyńców, trafiło do gości - pobyty weekendowe w atrakcyjnych hotelach oraz super zabiegi w Salonie Urody Abacosun.
Nasz koncert „Piosenki z Kapelusza” był ostatnią imprezą publiczną w Trójmieście przed ogłoszeniem stanu epidemii koronawirusa. Miałyśmy wiele szczęścia, że zdążyłyśmy i że mamy tak wieu hojnych przyjaciół. W imieniu Lions Club Gdańsk Amber pragniemy podziękować naszym gościom, sponsorom  i sympatykom, bez udziału których impreza nie byłaby możliwa. Dzięki temu, że goście tak licznie przybyli i aktywnie uczestniczyli w koncercie możemy realizować nasze cele statutowe.

Krystyna Dałek
Sekretarz LC Gdańsk Amber
autorka zdjęć: Ania Domańska

Piosenki Anny German na 20-lecie Klubu

Na jubileusz 20-lecia charteru LC Gdańsk Amber, w sobotę 6 kwietnia 2019 roku, Amberki zaprosiły Gości do Teatru Szekspirowskiego, jednej z najciekawszych, wielokrotnie nagradzanej inwestycji kulturalnej  ostatnich lat w Gdańsku.
Teatr przyjął nas dzięki naszej klubowej Koleżance Dorocie i jej mężowi Andrzejowi Kuczyńskim (Firma ABAKUS Gdynia), głównym Sponsorom wydarzenia, którym serdecznie dziękujemy !!!
Wśród Gości urodzinowej gali byli m.in.: posłanka na Sejm RP Małgorzata Chmiel, Gubernator Okręgu 121 Polska Ewa Hełka oraz  Past Gubernatorzy, Koleżanki i Koledzy z klubów z Elbląga i Trójmiasta oraz przyjaciele i rodziny Amberek. Wszyscy z zainteresowaniem czytali „Gazetę Jubileuszową”, zredagowaną przez PDG Kasię Gebert. Po przywitaniu Gości przez gospodarzy wieczoru – Małgosię Kolesińską – Prezydenta Klubu i Roberta Silskiego, po krótkich przemówieniach i gratulacjach, przekazanych Amberkom m.in. przez Prezydent Światową LCI Gudrun Ingvadottir (video clip prosto z Islandii), Pani Gubernator wręczyła odznaki koleżankom, które są w Klubie od początku jego istnienia.

Wiosną 1997 roku Lion Alek Bończa–Tomaszewski zaprosił do swego biura kilkanaście pań – trójmiejskich przedstawicielek biznesu, mediów, służby zdrowia i palestry, i zainteresował nas przystąpieniem do światowej społeczności Lionów. Ostatecznie 17 października 1998 roku w Dworze Artusa w Gdańsku zainaugurował swą działalność Lions Club Gdańsk Amber, pierwszy w Polsce północnej klub kobiecy.
Przez 20 lat udzieliłyśmy pomocy i wsparcia wielu instytucjom, osobom, organizacjom, szpitalom, szkołom i  ośrodkom pomocy.  Dzięki naszej pracy i zaangażowaniu, a przede wszystkim hojności wielu Darczyńców - firm i osób prywatnych, w ciągu tego okresu przekazałyśmy na rzecz potrzebujących niebagatelną kwotę około 1,8 mln zł, pozyskanych w trakcie imprez charytatywnych, a także z darowizn osób fizycznych i firm. Dziś jest nas 21. Wspomnień bardzo dużo, wszak dwie dekady to szmat czasu – wiele wydarzyło się w naszej klubowej rodzinie.
Jesteśmy i będziemy przez kolejne 20, 40 czy 100 lat, czego nam życzyli nasi Goście !!!

20 lat działań Amberek w dynamicznym tempie przybliżyła prezentacja, przygotowana przez Kasię Gebert - wielokierunkowość wsparcia i jego wymiar finansowy zrobiły duże wrażenie na Gościach, którzy nagrodzili je wielkimi oklaskami. Cztery Amberki: Dorota Kuczyńska, Ewa Dębowska, Alicja Dudaniec i Mirka Szczęsna, z rąk PDG Wiesława Makarewicza w asyście Eli Reflińskiej-Menegon otrzymały zaszczytne wyróżnienia i odznaki Melvin Jones Fellow. Tym samym dołączyły do wcześniej już uhonorowanych tym odznaczeniem: Kasi Gebert, Eli Menegon, Eli Dziwulskiej, Joasi Wasiluk i Eli Szmyd.
Z okazji urodzin Klubu nie mogłyśmy nie nagrodzić Publiczności, wspierającej naszą charytatywną działalność – dla kilkunastu osób zostały wylosowane  wartościowe prezenty - niespodzianki.
Następnie zachęceni uczestnicy imprezy licytowali zakup obrazów, grafik i rzeźb, zapełniali także skarbonkę ustawioną w foyer, bo przecież celem wieczoru było pozyskanie funduszy na pomoc dla Stowarzyszenia Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni i prowadzonej przez nie Bursztynowej Przystani. I wreszcie to, na co czekaliśmy wszyscy – elektryzujący recital „Wędrująca Eurydyka” poświęcony twórczości Anny German, w którym wystąpiła znakomita trójmiejska aktorka i piosenkarka Agnieszka Babicz z towarzyszeniem legendarnej formacji jazzowej Rama 111 oraz czytającego wiersze i listy aktora Krzysztofa Stasierowskiego.
Na koniec spektaklu na scenie ​wspólnie z gwiazdą wieczoru „Zorba i Ty” zaśpiewały  Amberki !
I wszyscy udaliśmy się na afterparty...
W chłodny kwietniowy wieczór wychodziliśmy z Teatru Szekspirowskiego zachwyceni muzyką, organizacją koncertu, architekturą obiektu i pięknem gdańskiego Głównego Miasta.

„Okrągła” rocznica za nami, a kolejne jubileusze jeszcze przed nami. Oj, będzie się działo …

Relacjonowała:
Elżbieta Dziwulska-Kubasiewicz
Past Prezydent i założycielka LC Gdańsk Amber
autor zdjęć: ...............

ARIE na DOBRY WIECZÓR

W niedzielę 12 listopada br. po raz kolejny nasz Klub zorganizował spotkanie, na którym wspólnie z przyjaciółmi, hojnymi darczyńcami oraz wieloma Lionami staraliśmy się zebrać wystarczające środki, aby w życie poszkodowanych przez kataklizmy lub inne nieszczęścia wnieść odrobinę ulgi i radości.
Nie pozostajemy obojętne na wyzwania losu i w miarę swoich możliwości służymy pomocą – naszym lioneskim mottem jest przecież “we serve”….
Spotkaliśmy się w ten listopadowy wieczór, aby posłuchać  najwyższej klasy barytonu Leszka Skrli, znanego w Polsce i za granicą artysty scen operowych, który okazał się także błyskotliwym i ciepłym człowiekiem, umiejącym nawiązać fantastyczny kontakt ze swoją publicznością. A także by spędzić miło czas ze sobą. Ale przede wszystkim po to, aby przy tej okazji pomóc mieszkańcom Pomorza, poszkodowanym w wyniku ogromnej nawałnicy, która przeszła nad naszym województwem w sierpniu 2017 roku.
Tegoroczna impreza miała więc na celu zebranie funduszy, które zamierzamy przeznaczyć  na pomoc dla tych rodzin z gminy Dziemiany, które najbardziej ucierpiały w wyniku wichury. Ludzie ci w wielu przypadkach stracili większość majątku, a lasy prywatne, które były dla nich głównym źródłem utrzymania, zostały często niemal całkowicie zdewastowane.
Impreza odbyła się w zacnych i stylowych wnętrzach Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku. Oprócz spotkania z Leszkiem Skrlą – gwiazdą tego wieczoru – przygotowałyśmy także szereg innych atrakcji dla naszych gości. Były więc poczęstunki: słodki bufet, lampka wina, przepyszny i przepiękny wielki tort (ofiarowany - jak i w ubiegłych latach – przez firmę Cymes z Pruszcza Gdańskiego), była zabawa fantowa, w której wszystkie fanty wygrywały, a niektóre nawet dwukrotnie! była (chwilami nawet zacięta) licytacja dzieł sztuki; było losowanie cennych i super atrakcyjnych nagród; były zabawy i żarty z publicznością, które dowcipnie i umiejętnie inicjował prowadzący naszą imprezę pan Bogdan Szczepański.
Nad całością czuwała Beata Oworuszko, Prezydent naszego Klubu w kadencji 2017/2018, która dołożyła starań, aby tegoroczne fanty były wyjątkowo bogate i urozmaicone, aby wszystko przebiegało zgodnie z planem i aby goście dobrze się bawili.

To był naprawdę udany wieczór!

Aleksandra Ronay
I Wiceprezydent LC Gdańsk Amber kadencji 2017/2018
autor zdjęć: Gordon Blackler

WYŚPIEWAJ NADZIEJĘ - koncert, jakiego nie było

Piękny wieczór!
11 lutego odbył się wspaniały koncert w Filharmonii Kaszubskiej na rzecz Hospicjów w Pucku i Wejherowie.
Brawo Mirka! Dzięki zorganizowanemu przez Ciebie koncertowi każde z Hospicjów otrzymało po 40.000 zł na działalność statutową!
****************
Dziękujemy wszystkim,którzy wspierali nasz projekt i wspólnie tak owocnie WYŚPIEWALI NADZIEJĘ!!!

11 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. Tego dnia członkowie Lions Club Gdańsk Amber zorganizowali w Filharmonii Kaszubskiej koncert charytatywny pod nazwą „Wyśpiewaj Nadzieję”! 
Dochód ze sprzedaży biletów i licytacji zostanie przeznaczony na funkcjonowanie Hospicjum Domowe pw. św. Judy Tadeusza w Wejherowie oraz Puckiego Hospicjum pw. Św. Ojca Pio.

film z koncertu ⇒ https://www.facebook.com/BaltyckaTV/videos/1742628352467231/

 

Turniej tenisowy - gramy dla Franka

W sobotę 20 maja 2017 roku odbyła się kolejna impreza charytatywna Amberek. Tym razem był to Turniej i Piknik Tenisowy na terenie Sopot Tenis Klubu.
Pierwsza edycja tej imprezy zgromadziła ponad 40 zawodników. W rozgrywkach wzięli udział zarówno Lioni z Trójmiasta, jak i zaproszeni goście (w różnym wieku). Pogoda była przepiękna i sprzyjała sportowej aktywności.
Pomysłodawczynią i organizatorką (koordynatorką) całego turnieju była nasza klubowa Koleżanka Dorota - zapalona tenisistka, która również brała czynny udział w rozgrywkach wraz ze swoim mężem.
Głównym sponsorem (oprócz Doroty i jej męża) był Sopot Tenis Klub, który udostępnił nam 10 kortów na cały dzień rozgrywek. Kierownikiem sportowym imprezy oraz sędzią głównym był trener tenisa Zdzisław Pluwak, który bardzo profesjonalnie i sprawnie poprowadził całe przedsięwzięcie.
Turniejowi towarzyszył piknik sportowo-towarzyski wraz z atrakcjami (m.in. gra w boule, badmintona, zabiegi kosmetyczne oferowane przez firmę Abacosun, sesje z bioenergoterapeutką Niną Trzebiatowską, wróżby tarota i masaże lecznicze).
Członkinie LC Gdańsk Amber upiekły własnoręcznie ciasta na tę okazję. Nie obyło się też bez piknikowego obiadu w formie pieczonego dzika.
Celem imprezy było zebranie funduszy na leczenie małego chłopca Frania, cierpiącego na nowotwór oka. Dzięki hojności naszych zawodników, osób towarzyszących i kibiców udało nam się zebrać ponad 20.000 złotych na wsparcie leczenia Frania.
Zwycięzcy turnieju otrzymali puchary za pierwsze, drugie i trzecie miejsce w grupach deblowych męskich, żeńskich i mieszanych. Nagrody wręczali: pomysłodawczyni turnieju, Zdzisław Pluwak - sędzia główny oraz Beata Oworuszko - Prezydent LC Gdańsk Amber.
Specjalną nagrodę - zabytkowy puchar sprzed 40 lat - dla Doroty i Andrzeja Kuczyńskich ufundował redaktor Jerzy Gebert.
Dziękując jeszcze raz wszystkim za uczestnictwo i wsparcie, zapraszamy już na drugą edycję tego turnieju w maju 2018 roku.

Beata Oworuszko
Prezydent kadencji 2016/2017