LIONS CLUB GDAŃSK AMBER
zainaugurował swoją działalność 17.10.1998 r. jako pierwszy w Polsce północnej, a szósty w kraju klub kobiecy. Jego członkiniami są kobiety, które połączyła wrażliwość na potrzeby innych ludzi i chęć czynienia dobra. 
Działania Klubu skierowane są przede wszystkim do mieszkańców województwa pomorskiego...
 od VII'2004 r. 
PREZYDENT
KLUBU

kadencji 2019/2020

Joanna Wasiluk


Piosenki Anny German na 20-lecie Klubu

Na jubileusz 20-lecia charteru LC Gdańsk Amber, w sobotę 6 kwietnia 2019 roku, Amberki zaprosiły Gości do Teatru Szekspirowskiego, jednej z najciekawszych, wielokrotnie nagradzanej inwestycji kulturalnej  ostatnich lat w Gdańsku.
Teatr przyjął nas dzięki naszej klubowej Koleżance Dorocie i jej mężowi Andrzejowi Kuczyńskim (Firma ABAKUS Gdynia), głównym Sponsorom wydarzenia, którym serdecznie dziękujemy !!!
Wśród Gości urodzinowej gali byli m.in.: posłanka na Sejm RP Małgorzata Chmiel, Gubernator Okręgu 121 Polska Ewa Hełka oraz  Past Gubernatorzy, Koleżanki i Koledzy z klubów z Elbląga i Trójmiasta oraz przyjaciele i rodziny Amberek. Wszyscy z zainteresowaniem czytali „Gazetę Jubileuszową”, zredagowaną przez PDG Kasię Gebert. Po przywitaniu Gości przez gospodarzy wieczoru – Małgosię Kolesińską – Prezydenta Klubu i Roberta Silskiego, po krótkich przemówieniach i gratulacjach, przekazanych Amberkom m.in. przez Prezydent Światową LCI Gudrun Ingvadottir (video clip prosto z Islandii), Pani Gubernator wręczyła odznaki koleżankom, które są w Klubie od początku jego istnienia.

Wiosną 1997 roku Lion Alek Bończa–Tomaszewski zaprosił do swego biura kilkanaście pań – trójmiejskich przedstawicielek biznesu, mediów, służby zdrowia i palestry, i zainteresował nas przystąpieniem do światowej społeczności Lionów. Ostatecznie 17 października 1998 roku w Dworze Artusa w Gdańsku zainaugurował swą działalność Lions Club Gdańsk Amber, pierwszy w Polsce północnej klub kobiecy.
Przez 20 lat udzieliłyśmy pomocy i wsparcia wielu instytucjom, osobom, organizacjom, szpitalom, szkołom i  ośrodkom pomocy.  Dzięki naszej pracy i zaangażowaniu, a przede wszystkim hojności wielu Darczyńców - firm i osób prywatnych, w ciągu tego okresu przekazałyśmy na rzecz potrzebujących niebagatelną kwotę około 1,8 mln zł, pozyskanych w trakcie imprez charytatywnych, a także z darowizn osób fizycznych i firm. Dziś jest nas 21. Wspomnień bardzo dużo, wszak dwie dekady to szmat czasu – wiele wydarzyło się w naszej klubowej rodzinie.
Jesteśmy i będziemy przez kolejne 20, 40 czy 100 lat, czego nam życzyli nasi Goście !!!

20 lat działań Amberek w dynamicznym tempie przybliżyła prezentacja, przygotowana przez Kasię Gebert - wielokierunkowość wsparcia i jego wymiar finansowy zrobiły duże wrażenie na Gościach, którzy nagrodzili je wielkimi oklaskami. Cztery Amberki: Dorota Kuczyńska, Ewa Dębowska, Alicja Dudaniec i Mirka Szczęsna, z rąk PDG Wiesława Makarewicza w asyście Eli Reflińskiej-Menegon otrzymały zaszczytne wyróżnienia i odznaki Melvin Jones Fellow. Tym samym dołączyły do wcześniej już uhonorowanych tym odznaczeniem: Kasi Gebert, Eli Menegon, Eli Dziwulskiej, Joasi Wasiluk i Eli Szmyd.
Z okazji urodzin Klubu nie mogłyśmy nie nagrodzić Publiczności, wspierającej naszą charytatywną działalność – dla kilkunastu osób zostały wylosowane  wartościowe prezenty - niespodzianki.
Następnie zachęceni uczestnicy imprezy licytowali zakup obrazów, grafik i rzeźb, zapełniali także skarbonkę ustawioną w foyer, bo przecież celem wieczoru było pozyskanie funduszy na pomoc dla Stowarzyszenia Hospicjum św. Wawrzyńca w Gdyni i prowadzonej przez nie Bursztynowej Przystani. I wreszcie to, na co czekaliśmy wszyscy – elektryzujący recital „Wędrująca Eurydyka” poświęcony twórczości Anny German, w którym wystąpiła znakomita trójmiejska aktorka i piosenkarka Agnieszka Babicz z towarzyszeniem legendarnej formacji jazzowej Rama 111 oraz czytającego wiersze i listy aktora Krzysztofa Stasierowskiego.
Na koniec spektaklu na scenie ​wspólnie z gwiazdą wieczoru „Zorba i Ty” zaśpiewały  Amberki !
I wszyscy udaliśmy się na afterparty...
W chłodny kwietniowy wieczór wychodziliśmy z Teatru Szekspirowskiego zachwyceni muzyką, organizacją koncertu, architekturą obiektu i pięknem gdańskiego Głównego Miasta.

„Okrągła” rocznica za nami, a kolejne jubileusze jeszcze przed nami. Oj, będzie się działo …

Relacjonowała:
Elżbieta Dziwulska-Kubasiewicz
Past Prezydent i założycielka LC Gdańsk Amber
autor zdjęć: ...............

WYŚPIEWAJ NADZIEJĘ - koncert, jakiego nie było

Piękny wieczór!
11 lutego odbył się wspaniały koncert w Filharmonii Kaszubskiej na rzecz Hospicjów w Pucku i Wejherowie.
Brawo Mirka! Dzięki zorganizowanemu przez Ciebie koncertowi każde z Hospicjów otrzymało po 40.000 zł na działalność statutową!
****************
Dziękujemy wszystkim,którzy wspierali nasz projekt i wspólnie tak owocnie WYŚPIEWALI NADZIEJĘ!!!

11 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Chorego. Tego dnia członkowie Lions Club Gdańsk Amber zorganizowali w Filharmonii Kaszubskiej koncert charytatywny pod nazwą „Wyśpiewaj Nadzieję”! 
Dochód ze sprzedaży biletów i licytacji zostanie przeznaczony na funkcjonowanie Hospicjum Domowe pw. św. Judy Tadeusza w Wejherowie oraz Puckiego Hospicjum pw. Św. Ojca Pio.

film z koncertu ⇒ https://www.facebook.com/BaltyckaTV/videos/1742628352467231/

 

Turniej tenisowy - gramy dla Franka

W sobotę 20 maja 2017 roku odbyła się kolejna impreza charytatywna Amberek. Tym razem był to Turniej i Piknik Tenisowy na terenie Sopot Tenis Klubu.
Pierwsza edycja tej imprezy zgromadziła ponad 40 zawodników. W rozgrywkach wzięli udział zarówno Lioni z Trójmiasta, jak i zaproszeni goście (w różnym wieku). Pogoda była przepiękna i sprzyjała sportowej aktywności.
Pomysłodawczynią i organizatorką (koordynatorką) całego turnieju była nasza klubowa Koleżanka Dorota - zapalona tenisistka, która również brała czynny udział w rozgrywkach wraz ze swoim mężem.
Głównym sponsorem (oprócz Doroty i jej męża) był Sopot Tenis Klub, który udostępnił nam 10 kortów na cały dzień rozgrywek. Kierownikiem sportowym imprezy oraz sędzią głównym był trener tenisa Zdzisław Pluwak, który bardzo profesjonalnie i sprawnie poprowadził całe przedsięwzięcie.
Turniejowi towarzyszył piknik sportowo-towarzyski wraz z atrakcjami (m.in. gra w boule, badmintona, zabiegi kosmetyczne oferowane przez firmę Abacosun, sesje z bioenergoterapeutką Niną Trzebiatowską, wróżby tarota i masaże lecznicze).
Członkinie LC Gdańsk Amber upiekły własnoręcznie ciasta na tę okazję. Nie obyło się też bez piknikowego obiadu w formie pieczonego dzika.
Celem imprezy było zebranie funduszy na leczenie małego chłopca Frania, cierpiącego na nowotwór oka. Dzięki hojności naszych zawodników, osób towarzyszących i kibiców udało nam się zebrać ponad 20.000 złotych na wsparcie leczenia Frania.
Zwycięzcy turnieju otrzymali puchary za pierwsze, drugie i trzecie miejsce w grupach deblowych męskich, żeńskich i mieszanych. Nagrody wręczali: pomysłodawczyni turnieju, Zdzisław Pluwak - sędzia główny oraz Beata Oworuszko - Prezydent LC Gdańsk Amber.
Specjalną nagrodę - zabytkowy puchar sprzed 40 lat - dla Doroty i Andrzeja Kuczyńskich ufundował redaktor Jerzy Gebert.
Dziękując jeszcze raz wszystkim za uczestnictwo i wsparcie, zapraszamy już na drugą edycję tego turnieju w maju 2018 roku.

Beata Oworuszko
Prezydent kadencji 2016/2017

ARIE na DOBRY WIECZÓR

W niedzielę 12 listopada br. po raz kolejny nasz Klub zorganizował spotkanie, na którym wspólnie z przyjaciółmi, hojnymi darczyńcami oraz wieloma Lionami staraliśmy się zebrać wystarczające środki, aby w życie poszkodowanych przez kataklizmy lub inne nieszczęścia wnieść odrobinę ulgi i radości.
Nie pozostajemy obojętne na wyzwania losu i w miarę swoich możliwości służymy pomocą – naszym lioneskim mottem jest przecież “we serve”….
Spotkaliśmy się w ten listopadowy wieczór, aby posłuchać  najwyższej klasy barytonu Leszka Skrli, znanego w Polsce i za granicą artysty scen operowych, który okazał się także błyskotliwym i ciepłym człowiekiem, umiejącym nawiązać fantastyczny kontakt ze swoją publicznością. A także by spędzić miło czas ze sobą. Ale przede wszystkim po to, aby przy tej okazji pomóc mieszkańcom Pomorza, poszkodowanym w wyniku ogromnej nawałnicy, która przeszła nad naszym województwem w sierpniu 2017 roku.
Tegoroczna impreza miała więc na celu zebranie funduszy, które zamierzamy przeznaczyć  na pomoc dla tych rodzin z gminy Dziemiany, które najbardziej ucierpiały w wyniku wichury. Ludzie ci w wielu przypadkach stracili większość majątku, a lasy prywatne, które były dla nich głównym źródłem utrzymania, zostały często niemal całkowicie zdewastowane.
Impreza odbyła się w zacnych i stylowych wnętrzach Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku. Oprócz spotkania z Leszkiem Skrlą – gwiazdą tego wieczoru – przygotowałyśmy także szereg innych atrakcji dla naszych gości. Były więc poczęstunki: słodki bufet, lampka wina, przepyszny i przepiękny wielki tort (ofiarowany - jak i w ubiegłych latach – przez firmę Cymes z Pruszcza Gdańskiego), była zabawa fantowa, w której wszystkie fanty wygrywały, a niektóre nawet dwukrotnie! była (chwilami nawet zacięta) licytacja dzieł sztuki; było losowanie cennych i super atrakcyjnych nagród; były zabawy i żarty z publicznością, które dowcipnie i umiejętnie inicjował prowadzący naszą imprezę pan Bogdan Szczepański.
Nad całością czuwała Beata Oworuszko, Prezydent naszego Klubu w kadencji 2017/2018, która dołożyła starań, aby tegoroczne fanty były wyjątkowo bogate i urozmaicone, aby wszystko przebiegało zgodnie z planem i aby goście dobrze się bawili.

To był naprawdę udany wieczór!

Aleksandra Ronay
I Wiceprezydent LC Gdańsk Amber kadencji 2017/2018
autor zdjęć: Gordon Blackler

Kobiece święto z Panem Wojciechem

„Dzień Kobiet z Amberkami i Wojciechem Gąssowskim” - pod takim tytułem my - kobiety z Lions Club Gdańsk Amber, które łączy wspólny cel - We Serve - zorganizowałyśmy po raz kolejny w pięknych wnętrzach Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku IX Wieczór Charytatywny.
Głównym celem tej imprezy było pozyskanie funduszy na zakup sprzętu medycznego dla Bursztynowej Przystani – dziecięcego Hospicjum Św. Wawrzyńca w Gdyni. W naszych planach jest również zakup drobnego sprzętu gospodarstwa domowego dla uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gdyni, jako wyposażenie pracowni do zajęć z gospodarstwa domowego.
Jesteśmy dumne, że udało nam się zorganizować wspaniały wieczór. Za każdym razem cieszy nas liczna obecność gości – naszych darczyńców, przyjaciół i artystów.
Co roku zwyczajem naszym jest także obdarowanie Bursztynowym Sercem najhojniejszego w danym roku lub wieloletniego darczyńcy. Tym razem z rąk Przewodniczącej Strefy Trójmiejskiej Elżbiety Szmyd takie wyróżnienie odebrali Państwo Maria i Waldemar Ostrowscy, właściciele firmy Marion, produkującej kosmetyki. To nasi wieloletni sprzymierzeńcy. Pani Maria odbierając nagrodę przyrzekła z uśmiechem, że będzie wspierać działalność naszego Klub co roku. Dziękujemy!
Podczas przerwy w kuluarach można było kupić los w naszej zabawie fantowej - a każdy z nich wygrywa (sic!), odebrać nagrodę i w emocjach czekać na losowanie „szczęśliwych numerków” w II turze zabawy. To był także czas na skosztowanie własnoręcznych wypieków Amberek i liczne rozmowy przy lampce wina. Wśród gości, znajomych i nieznajomych, panowała przyjazna i radosna atmosfera.
Następnie, zgodnie z przyrzeczeniem wspierania szczytnego celu i promowaniu sztuki, którą wszyscy obecni uroczyście złożyli na początku imprezy - braliśmy udział w licytacji obrazów, a następnie w emocjonującej licytacji „w ciemno”, czyli zabawie polegająca na przebijaniu stawki na zakup nieznanego przedmiotu. W końcowym etapie tej licytacji, gdy stawka była już pokaźna, odsłonięto niespodziankę, którą okazała się piękna rzeźba z brązu, przedstawiająca dwie żyrafy, wykonana przez Martę Godlejewską, wyróżnioną absolwentkę Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni-Orłowie (uczniowie której to szkoły są od lat stypendystami LC Gdańsk Amber). Wart było licytować, nawet w ciemno! Równolegle do wszystkich atrakcji wieczoru, na obrzeżach głównej sali koncertowej trwała tzw. „licytacja cicha” - akwarel i użytkowej porcelany.
Na aukcje swoje dzieła przekazali: Michel Lenglard Lensky, Zenon Aniszewski, Magda Beneda, Barbara Tołkin, Dorota Obada, Wojciech Wieczorek i Izabela Falencikowska.
Po pełnym emocji licytacjach, prowadzący wieczór Bogdan Szczepański zapowiedział naszego gościa specjalnego: Pana Wojciecha Gąssowskiego. Ten charyzmatyczny artysta swoją przebojowością porwał gości do wspólnego śpiewu, a potem nawet do tańca! Bawili się wszyscy – i młodsi i starsi - rock’n’roll, swing i znane przeboje sprzed lat brzmiały w naszych sercach do późna.
Po koncercie była ulubiona zabawa naszych gości, czyli losowanie szczęśliwych numerków do głównych nagród w zabawie fantowej. A nagrody są zawsze pełne niespodzianek. Tym razem były to vouchery na zabiegi kosmetyczne, rejsy promem, płyty otrzymane od naszego artysty czy noclegi hotelowe w różnych miastach Polski.
Na zakończenie wieczoru tradycyjny, cymesowy tort. Zaprzyjaźnieni z nami od lat - Państwo Grażyna i Janusz Czachowiczowie, właściciele piekarni „Cymes”, ufundowali jak co roku pięknie udekorowany i pyszny kawowy tort.
Za każdym razem, my Amberki, staramy się zaplanować Wieczór tak, żeby zadowolić naszych przyjaciół i darczyńców. Najpierw spotkania klubowe, rozmowy, dyskusje, wybory i kompromisowe ustalenia. Potem, kilka dni przed finałem spotykamy się na pakowaniu fantów – to chyba najmilsza czynność przed imprezą – może porównywalna do dawnych kobiecych spotkań w zimowe wieczory przy drobnych robótkach? Śmiech, radość, ktoś coś zanuci, ktoś opowie dowcip, a stos pięknie opakowywanych fantów rośnie... Luz, bo wszystko jest już raczej „zapięte na ostatni guzik”, ale też troszkę adrenalinki – jak wypadnie impreza tym razem? czy goście będą zadowoleni z występu gwiazdy?
Co nami kieruje? Chcemy spędzać miło czas z przyjaciółmi, przygotowując dla nich i dla siebie wieczór ze sztuką. A dzięki temu udaje nam się wspólnie zmieniać świat na lepszy, bo efektem naszych spotkań zawsze są fundusze, dzięki którym wspieramy ludzi w potrzebie. Tym razem kupimy kolejny sprzęt rehabilitacyjny, ułatwiający życie obłożnie chorych dzieci w gdyńskim hospicjum, a dzieciom ze szkolnego ośrodka ułatwimy zadania podczas pierwszych kroków do samodzielności.
Past Prezydent LC Gdańsk Amber Hanna Zamorska otworzyła wieczór słowami: „Szanowni Państwo - to dzięki Waszej obecności na naszym spotkaniu możemy zmieniać świat na lepszy. Bez Was byłoby to niemożliwe!”.

Dziękujemy i do zobaczenia na następnym „amberkowym wieczorze”

Członkinie LC Gdańsk Amber