Kobiece święto z Panem Wojciechem

„Dzień Kobiet z Amberkami i Wojciechem Gąssowskim” - pod takim tytułem my - kobiety z Lions Club Gdańsk Amber, które łączy wspólny cel - We Serve - zorganizowałyśmy po raz kolejny w pięknych wnętrzach Ratusza Staromiejskiego w Gdańsku IX Wieczór Charytatywny.
Głównym celem tej imprezy było pozyskanie funduszy na zakup sprzętu medycznego dla Bursztynowej Przystani – dziecięcego Hospicjum Św. Wawrzyńca w Gdyni. W naszych planach jest również zakup drobnego sprzętu gospodarstwa domowego dla uczniów ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Gdyni, jako wyposażenie pracowni do zajęć z gospodarstwa domowego.
Jesteśmy dumne, że udało nam się zorganizować wspaniały wieczór. Za każdym razem cieszy nas liczna obecność gości – naszych darczyńców, przyjaciół i artystów.
Co roku zwyczajem naszym jest także obdarowanie Bursztynowym Sercem najhojniejszego w danym roku lub wieloletniego darczyńcy. Tym razem z rąk Przewodniczącej Strefy Trójmiejskiej Elżbiety Szmyd takie wyróżnienie odebrali Państwo Maria i Waldemar Ostrowscy, właściciele firmy Marion, produkującej kosmetyki. To nasi wieloletni sprzymierzeńcy. Pani Maria odbierając nagrodę przyrzekła z uśmiechem, że będzie wspierać działalność naszego Klub co roku. Dziękujemy!
Podczas przerwy w kuluarach można było kupić los w naszej zabawie fantowej - a każdy z nich wygrywa (sic!), odebrać nagrodę i w emocjach czekać na losowanie „szczęśliwych numerków” w II turze zabawy. To był także czas na skosztowanie własnoręcznych wypieków Amberek i liczne rozmowy przy lampce wina. Wśród gości, znajomych i nieznajomych, panowała przyjazna i radosna atmosfera.
Następnie, zgodnie z przyrzeczeniem wspierania szczytnego celu i promowaniu sztuki, którą wszyscy obecni uroczyście złożyli na początku imprezy - braliśmy udział w licytacji obrazów, a następnie w emocjonującej licytacji „w ciemno”, czyli zabawie polegająca na przebijaniu stawki na zakup nieznanego przedmiotu. W końcowym etapie tej licytacji, gdy stawka była już pokaźna, odsłonięto niespodziankę, którą okazała się piękna rzeźba z brązu, przedstawiająca dwie żyrafy, wykonana przez Martę Godlejewską, wyróżnioną absolwentkę Zespołu Szkół Plastycznych w Gdyni-Orłowie (uczniowie której to szkoły są od lat stypendystami LC Gdańsk Amber). Wart było licytować, nawet w ciemno! Równolegle do wszystkich atrakcji wieczoru, na obrzeżach głównej sali koncertowej trwała tzw. „licytacja cicha” - akwarel i użytkowej porcelany.
Na aukcje swoje dzieła przekazali: Michel Lenglard Lensky, Zenon Aniszewski, Magda Beneda, Barbara Tołkin, Dorota Obada, Wojciech Wieczorek i Izabela Falencikowska.
Po pełnym emocji licytacjach, prowadzący wieczór Bogdan Szczepański zapowiedział naszego gościa specjalnego: Pana Wojciecha Gąssowskiego. Ten charyzmatyczny artysta swoją przebojowością porwał gości do wspólnego śpiewu, a potem nawet do tańca! Bawili się wszyscy – i młodsi i starsi - rock’n’roll, swing i znane przeboje sprzed lat brzmiały w naszych sercach do późna.
Po koncercie była ulubiona zabawa naszych gości, czyli losowanie szczęśliwych numerków do głównych nagród w zabawie fantowej. A nagrody są zawsze pełne niespodzianek. Tym razem były to vouchery na zabiegi kosmetyczne, rejsy promem, płyty otrzymane od naszego artysty czy noclegi hotelowe w różnych miastach Polski.
Na zakończenie wieczoru tradycyjny, cymesowy tort. Zaprzyjaźnieni z nami od lat - Państwo Grażyna i Janusz Czachowiczowie, właściciele piekarni „Cymes”, ufundowali jak co roku pięknie udekorowany i pyszny kawowy tort.
Za każdym razem, my Amberki, staramy się zaplanować Wieczór tak, żeby zadowolić naszych przyjaciół i darczyńców. Najpierw spotkania klubowe, rozmowy, dyskusje, wybory i kompromisowe ustalenia. Potem, kilka dni przed finałem spotykamy się na pakowaniu fantów – to chyba najmilsza czynność przed imprezą – może porównywalna do dawnych kobiecych spotkań w zimowe wieczory przy drobnych robótkach? Śmiech, radość, ktoś coś zanuci, ktoś opowie dowcip, a stos pięknie opakowywanych fantów rośnie... Luz, bo wszystko jest już raczej „zapięte na ostatni guzik”, ale też troszkę adrenalinki – jak wypadnie impreza tym razem? czy goście będą zadowoleni z występu gwiazdy?
Co nami kieruje? Chcemy spędzać miło czas z przyjaciółmi, przygotowując dla nich i dla siebie wieczór ze sztuką. A dzięki temu udaje nam się wspólnie zmieniać świat na lepszy, bo efektem naszych spotkań zawsze są fundusze, dzięki którym wspieramy ludzi w potrzebie. Tym razem kupimy kolejny sprzęt rehabilitacyjny, ułatwiający życie obłożnie chorych dzieci w gdyńskim hospicjum, a dzieciom ze szkolnego ośrodka ułatwimy zadania podczas pierwszych kroków do samodzielności.
Past Prezydent LC Gdańsk Amber Hanna Zamorska otworzyła wieczór słowami: „Szanowni Państwo - to dzięki Waszej obecności na naszym spotkaniu możemy zmieniać świat na lepszy. Bez Was byłoby to niemożliwe!”.

Dziękujemy i do zobaczenia na następnym „amberkowym wieczorze”

Członkinie LC Gdańsk Amber