VII Kolędowanie Amberek - 19.01.2013 r.

proszę kliknąć na miniaturkę, by zobaczyć więcej zdjęćZima w tym roku naprawdę przyszła. Mroźna, śnieżna, skrząca mrozem pod nogami...
A my się zimy nie boimy! Na kolędowanie czas! Drzewiej saniami, od dworu do dworu, podróżowali Polacy, którym kolędy o tej porze roku z serc i dusz rwały się na świat... Takie kolędowanie trwało 2 - 3 tygodnie - wszak objechać trzeba było wszystkie okoliczne dwory, a w każdym z nich na towarzystwo czekali gospodarze z grajkami i suto zastawionymi stołami.
My na takie kilkunastodniowe wojaże kawalkadą sań dziś nie możemy sobie pozwolić, ale kultywując staropolską tradycję śpiewania kolęd, spotkałyśmy się z przyjaciółmi już po raz siódmy na "Kolędowaniu Amberek" w urokliwym dworku na Pomorzu - tym razem w Dworze Lisewskim koło Gniewina.
proszę kliknąć na miniaturkę, by zobaczyć więcej zdjęćJakże nam było miło, że na nasze kolędowanie - mimo zamieci śnieżnych - dojechali: Wicegubernator Hania Suchecka z Elbląga oraz z małżonkami PDG Wiesław Makarewicz (z Gdańska) i PDG Daniel Wcisło (z Poznania), Lioni z Elbląga i Sopotu oraz kilkudziesięciu naszych przyjaciół.
Witały nas pięknie udekorowane świątecznymi ozdobami wnętrza dworu, dorodna, połyskująca wesoło choinka, elegancko zastawione stoły, przygotowane instrumenty i śpiewniki... Rozpoczęliśmy gorącą kolacją, by rozgrzać nasze ciała, a potem, zaproszeni przez Dorotę Kuczyńską Prezydent LC Gdańsk Amber, oddaliśmy się śpiewowi - przez mocne tenory i basy panów przebijały się alty i soprany pań... Piękny chór tradycyjnych kolęd głosił okolicy radosną nowinę Bożego Narodzenia.
A po odśpiewaniu dziesiątek zwrotek nastał czas karnawałowej biesiady i zabawy. proszę kliknąć na miniaturkę, by zobaczyć więcej zdjęćW kuluarach prowadzona była "cicha licytacja" kilku grafik pomorskich artystów, dochód z której zasili fundusze na realizację projektów charytatywnych Klubu. Około północy w asyscie fajerwerków na salę wjechał pieczony dzik - dar właściciela Lisewskiego Dworu dla Amberkowych kolędników.
Rano, po sutym śniadaniu, mimo zmęczonych nóg i strudzonych gardeł, ciepło opatuleni, ruszyliśmy na spacer, brnąc w głębokim śniegu. Delikatnie opadające białe płatki i wyglądające zza chmurek zimowe słońce dodawały uroku całej okolicy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy spędzili z nami ten wieczór! I zapraszamy za rok!

A naszej koleżance klubowej Mirce Szczęsnej gratulujemy tak wspaniale zorganizowanej dla nas imprezy! Dziękujemy Mireczko!

PDG Katarzyna Gebert
LC Gdańsk Amber