Jesteś tutaj: Home » Działalność Klubu » Pomagamy » kobietom » Profilaktyka chorób nowotworowych u kobiet

Profilaktyka chorób nowotworowych u kobiet

W latach 2000-2007 roku głównym celem charytatywnym Klubu był program profilaktyki chorób nowotworowych u kobiet z terenów wiejskich województwa pomorskiego. Dzięki przychylności Pani Dyrektor Ewy Solskiej, program ten realizowany był we współpracy z Wojewódzką Przychodnią Onkologiczną w Gdańsku, wyposażoną w najnowocześniejszy sprzęt na Wybrzeżu.
Członkinie Klubu zorganizowały badania dla ok. 4.000 kobiet z następujących gmin województwa pomorskiego: Pszczółki, Przywidz, Kolbudy, Pruszcz Gdański, Waplewo, Straszyn, Liniewo, Brusy, Kościerzyna, Sierakowice, Choczewo, Wejherowo, Morzeszczyn, Kaliska, Smętowo., Lubichowo, Liniewo, Szemud, Chmielno, Cedry.

LC Gdańsk Amber współpracował z miejscowymi lekarzami, którzy w porozumieniu z urzędami gminnymi i gminnymi ośrodkami pomocy społecznej, typowali kobiety do badań w wieku tzw. grupy podwyższonego ryzyka. Władze gminne zapewniały dowóz kobiet do Gdańska.
W sobotnie przedpołudnia na badania mammograficzne do najlepszego ośrodka onkologicznego w Gdańsku dowożone były 40-osobowe grupy kobiet z terenów wiejskich województwa pomorskiego. Z kobietami tymi zawsze spotykały się 2 ÷ 3 członkinie LC Gdańsk Amber, przedstawiając ruch LIONS i wręczając ulotki, opisujące działania naszego ruchu. Kobiety – oczekując na badania, opowiadały nam o życiu na wsi, swoich problemach, trudnościach w dotarciu do lekarzy. I zawsze bardzo serdecznie nam dziękowały, że zainteresowałyśmy się ich losem.
Czasem wręczały nam – wykonane przez siebie - upominki i kwiaty, by choć w ten sposób podziękować za to, co dla nich robimy. Ręcznie wykonane serwety, łańcuszek – to dary, które my przeznaczałyśmy na licytacje na corocznych balach charytatywnych. W ten sposób również pozyskiwałyśmy dodatkowe środki na badania dla kolejnych kobiet. 
Statystyka tej działalności charytatywnej utwierdza nas o słuszności prowadzonej akcji: wykryto kilkanaście  nowotworów złośliwych, wymagających natychmiastowej interwencji chirurgicznej, a w ponad 250 przypadkach zagrożenia nowotworami, wymagające stałej kontroli lekarskiej. Nie zostawiałyśmy kobiet samych po takich wynikach - dzięki współpracy z dr Ewą Solską i kadrą medyczną Akademii Medycznej w Gdańsku - kobiety miały zapewnioną dalszą opiekę medyczną.