Jesteś tutaj: Home » Działalność Klubu » Działalność » dzieci » Laptop dla Małgosi

Laptop dla Małgosi

W sobotę 7 października 2017 r. pojechałyśmy do Trzebunia koło Dziemian, żeby spotkać się z rodziną Państwa Jażdżewskich, wskazaną nam przez Kolegów z LC Kościerzyna – jako jedną z mocno poszkodowanych w wyniku sierpniowej nawałnicy na Kaszubach i potrzebującą wsparcia w odbudowie domostwa.
Tereny w pobliżu Trzebunia wciąż wyglądają jak krajobraz po bitwie, ale bardzo dużo prac społeczności lokalnej i działań pomocowych zostało już zrealizowanych i życie toczy się tam prawie normalnie.
„Nasza” rodzina Jażdżewskich mieszka w połowie „bliźniaka” w dość oddalonej od innych domów lokalizacji - do ich domu dojeżdża się przez teren z  całkowicie zrujnowanym drzewostanem. Rodzina to mama Krystyna, 19-letni syn i 27–letnia całkowicie niepełnosprawna córka Małgorzata, chora na rdzeniowy zanik mięśni.
W wyniku wichury zniszczeniu uległ koncentrator tlenu, niezbędny do utrzymywania Małgorzaty przy życiu, a także cały dach domu oraz nadkruszony został komin.
Po naszym przybyciu na miejsce okazało się jednak, że podstawowe potrzeby tego gospodarstwa domowego zostały już zaspokojone! Gmina wypłaciła p.Krystynie zapomogę w wys. 6.000 zł, MOPS przekazał jej nowy koncentrator tlenu dla Małgorzaty,  a ekipa budowlana Fundacji Polsat właśnie  wykańcza nowy piękny dach, całe nowe zwieńczenie komina też zostało już nadbudowane.
W rozmowie dowiedziałyśmy się, że to właśnie niepełnosprawna Małgorzata - wkrótce po katastrofie - skontaktowała się z Fundacją Polsat poprzez Facebook, z którym łączy się poprzez telefon komórkowy. Zrobiono z Małgosią wywiad, nakręcono reportaż i zlecono ekspresową wymianę konstrukcji dachowej i położenie nowego dachu, co będzie także zrelacjonowane w TV Polsat w kontynuacji reportażu.
Małgorzata opowiedziała nam także – wspólnie z matką – że 3  lata temu to właśnie ona wykazała się refleksem i wezwała telefoniczne straż pożarną, żeby ugasić pożar, który wybuchł w domu. Dzięki temu dom ocalał. W efekcie pożaru Małgosia straciła jednak laptop, który był jej „oknem na świat”.

W listopadowe przed południe trzy Panie z Lions Club Gdańsk Amber wybrały się do Trzebunia aby wręczyć mi wymarzony prezent. Od samego rana czekałam na ich przyjazd. Gdy przyjechały powitałam je ciepłym uśmiechem, prezent został wręczony, za który serdecznie podziękowałam.smiley
Zaczęliśmy rozmowę, ale widząc moje zniecierpliwienie jedna z Pań pomogła mi szybko rozpakować prezent, by zobaczyć co jest w środku. Podekscytowanie wzięło górę. Pudełko było pięknie przyozdobione dwiema wstążkami żółtą oraz niebieską, to kolory klubu. Okazało się, że trafiły w dziesiątkę. W pudełku był idealny, lekki, wymarzony laptop - mało tego w różowym kolorze!
Moja radość była nie do opisania, uśmiech nie znikał z twarzy. Nie obyło się bez pamiątkowych zdjęć.
                                               Małgosia Jażdżewska

Dziewczyna w wieku szkolnym mogła jeszcze siedzieć (dzięki specjalnemu gorsetowi). Ukończyła Zespół Szkół Ekonomiczno-Rolniczych w  Bytowie ze specjalnością informatyka. Jednak choroba posuwała się i dziś ciało jest w całkowitym zaniku - atrofia - dziewczyna waży 23 kg, tylko leży, matka nosi ją do łazienki. Małgosia ma ręce małe i zniekształcone, ale jeszcze w miarę sprawne. Z miłej twarzy bije ciekawość świata. Ma przyjaciół, z którymi utrzymuje kontakty głównie za pomocą Facebooka (ma tam konto, możecie zajrzeć!). Dziewczynie bardzo chce się żyć, nie widać u niej przygnębienia ani użalania się nad sobą.
Niewiele może jeść, matka dba o to, żeby codziennie wypiła przynajmniej jednego Nutridrinka (smak waniliowy!), które są drogie.
Może więc my, Amberki, zostaniemy Św. Mikołajem dla Małgorzaty – i podarujemy jej laptop (dostęp do internetu zapewnia gmina) i kilka zgrzewek Nutridrinków (waniliowych!)

Aleksandra Ronay
1 Wiceprezydent LC Gdańsk Amber kadencji 2017/2018

W poniedziałek rano 20 listopada 2017 roku trzy Amberki (Beata Oworuszko - Prezydent, Aleksandra Ronay - 1 Wiceprezydent oraz Hanna Zamorska - Past Prezydent) pojechały do Trzebunia na Kaszubach do Małgorzaty Jażdżewskiej, wręczyć jej laptop, zakupiony przez Klub.
Małgosia jest bardzo dzielną dziewczyną i z przyjemnością spełniłyśmy jej marzenie. Załączam jej relację z naszej wizyty.

Beata Oworuszko
Prezydent LC Gdańsk Amber