Jesteś tutaj: Home » Działalność Klubu » Dla dzieci i młodzieży » Działalność » dzieci » Otwarcie Ośrodka Wczesnej Interwencji w Gdańsku-Sobieszewie
W  ciepłe sobotnie przedpoludnie, 8 czerwca koleżanki z Zarzadu LC Amber przekazaly zakupione dary dla Hospicjum - Bursztynowej Przystani w Gdyni.... więcej
08/06/2019
31 maja 2019 r. w przededniu Światowego Dnia Dziecka, odbył się X Festyn Rodzinny, w formie pikniku rekreacyjno-edukacyjnego w Powiatowym Zespole... więcej
31/05/2019
W sobotę 7 października 2017 r. pojechałyśmy do Trzebunia koło Dziemian, żeby spotkać się z rodziną Państwa Jażdżewskich, wskazaną nam przez Kolegów z... więcej
20/11/2017
28 września 2017 roku w czwartek rano po raz kolejny przedstawicielki naszego Klubu spotkały się z dziećmi, nauczycielami, dyrekcją oraz rodzicami w... więcej
28/09/2017
Zwycięska drużyna "Odyseuszy" z Ośrodka Twórczej Psychoedukacji DAMB z Gdańska w składzie: Ada Pleszewska, Kinga Marszałkowska, Hania... więcej
08/06/2016
Na przełomie roku, 9 stycznia 2016 r. spotkałyśmy się po raz kolejny z księdzem Grzegorzem Milochem, dyrektorem Dziecięcego Hospicjum Domowego... więcej
09/01/2016
Czy może być coś piękniejszego niż szczery uśmiech dziecka i blask w oczach matki? Spotkał mnie dziś taki widok w domu rodziny Piekarskich. A... więcej
26/11/2015
W środę 25 listopada 2015 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Gdyni po raz kolejny spotkały się przedstawicielki Lions Club Gdańsk... więcej
25/11/2015
Tegoroczne Mikołajki są wyjątkowe dla podopiecznych Dziecięcego Hospicjum Domowego „Bursztynowa Przystań” w Gdyni. To właśnie dziś, 6 grudnia 2014 r.,... więcej
06/12/2014
W słoneczny piątek 23 maja 2014 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Gdyni odbyło się uroczyste oddanie do użytku bieżni wraz ze... więcej
23/05/2014
Kapituła XV edycji konkursu "Gdynia bez barier" przyznała LC Gdańsk Amber wyróżnienie Prezydenta Miasta Gdyni za pomoc dzieciom z... więcej
13/05/2014
3 października w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w Gdyni trójmiejscy Lioni uroczyście oddali do użytku boisko sportowe. Jest to już drugi... więcej
03/10/2013
Członkinie LC Gdańsk Amber ufundowały dwa laptopy dla Pawła i Damiana, którzy dzięki nim będą mieli szansę zdobywania wiedzy i podnoszenia swoich... więcej
26/03/2013
Stanowczo za krótko!!!!!!!! Godzinne widowisko muzyczno-akrobatyczne, w baśniowej scenerii podkreślanej efektami audio-wizualnymi, odmalowało zachwyt... więcej
12/02/2013
W ostatnich dniach października Krzysiu Piekarski otrzymał wspaniały prezent – nowe łóżko, dzięki któremu nareszcie przesypia całe noce, wygodnie... więcej
20/10/2012
26 czerwca b.r. czlonkinie LC Gdańsk Amber przekazały Stowarzyszeniu Centrum Ochotników Cierpienia, działającemu na terenie Archidiecezji Gdańskiej i... więcej
26/06/2012
W poniedziałek 25 czerwca 2012 r. o godz. 10:00 otworzyłyśmy plac zabaw dla dzieci przy Specjalistycznym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 1 w... więcej
25/06/2012
W niedzielę 3 czerwca br. w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku odbył się koncert Wiosenne Muzykowanie, zorganizowany przez Lions Club Gdansk... więcej
03/06/2012
Wystawa "TAK ŻYJEMY NA ŁOTWIE, W ESTONII, MUELLROSE, POCZDAMIE, FALKENSEE (NIEMCY) i GDAŃSKU" - tzw. fotograficzne safari zorganizowane zostało... więcej
29/05/2012
Z okazji Dnia Dziecka Lions Club Warszawa Centrum zabrał w maju 2011 roku  blisko trzydzieścioro dzieci z Zespołu Placówek... więcej
24/05/2011
W niedzielę, 30 stycznia 2011 roku, przy pięknej pogodzie, otwarty został Dom Wczesnej Interwencji dla Dzieci Niewidomych im. Św. Ojca Pio w... więcej
31/01/2011
15 kwietnia 2010 członkinie LC Gdańsk Amber spotkały się w Stowarzyszeniu na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Krok Po Kroku” na gdańskim Przymorzu, aby... więcej
15/04/2010
22 marca 2010 roku członkinie LC Gdańsk Amber oficjalnie przekazały łóżko rehabilitacyjne wraz z wyposażeniem dla 4,5 letniej Ani Gabriel,... więcej
22/03/2010
17 maja 2008 r., w Światowym Dniu Liona, sześć pomorskich Klubów LIONS przekazało uroczyście darowiznę na rzecz Ośrodka Wczesnej Interwencji w... więcej
17/05/2008

Otwarcie Ośrodka Wczesnej Interwencji w Gdańsku-Sobieszewie

W niedzielę, 30 stycznia 2011 roku, przy pięknej pogodzie, otwarty został Dom Wczesnej Interwencji dla Dzieci Niewidomych im. Św. Ojca Pio w Gdańsku Sobieszewie. Nareszcie otrzymał on oficjalną nazwę nie jako „oddział”, czy „ośrodek” ­– bo takimi terminami posługiwałem się w ciągu ostatniego pół roku – a DOM.
Moim zdaniem, a sądzę, że nie jestem w tym odosobniony, było to zupełnie wyjątkowe wydarzenie, które na długo pozostanie w pamięci jego uczestników. Inne dzieci i trochę inni rodzice przebywali w tym czasie w tym domu niż spotkać ich można w innym miejscu. I inna panowała tam atmosfera – autentyczna przyjaźń i dobry duch.
Była msza święta, którą odprawił metropolita gdański ks. Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, były śpiewy dziewczęcego chóru ze Szczecina oraz śpiewane i recytowane modlitwy dorosłych wychowanków Lasek spod Warszawy. Śpiewaliśmy także my, wszyscy zgromadzeni, prowadzeni przez panią Elżbietę Górny, która pracuje w Sobieszewie jako muzykoterapeutka.

Następnie zgromadziliśmy się pod tablicą z brązu, która informuje, że to 33 nasze Kluby Lions, jeden klub zagraniczny i 3 panie – członkinie naszych klubów – ufundowaliśmy do spółki z LCIF, wyposażenie 3 gabinetów specjalistycznych i 3 sal terapeutycznych w tym Domu.
Potem był ogólny chaos i smaczny obiad dla wszystkich, a po obiedzie zebraliśmy się (było nas kilkanaście osób z klubów: LC Gdańsk Amber, LC Elbląg Truso, LC Gdańsk Neptun i LC Sopot, a zaproszonych było wielu...) na czele z Panem Gubernatorem Ryszardem Jakubowskim w nowej sali, do której przeniesiono zakupione przez kluby pomorskie wyposażenie Sali Doświadczania Świata. Robi ona znakomite wrażenie i była chętnie wykorzystywane przez ekipy TVP Gdańsk i Polsat do kręcenia migawek, jakie pokazano tego dnia wieczorem. Niestety, nie wspomniano, za czyje pieniądze cały ten sprzęt został tu wstawiony.
W tej sali Gubernator Jakubowski i prezes TOnO mec. Władysław Gołąb podpisali pierwszy Akt darowizny, jaki nasz Okręg uczynił na rzecz Domu w Sobieszewie. Wymieniono w nim kwotę ponad 138 000, ponieważ nie dotarło jeszcze wyposażenie zamówione w USA i Europie Zachodniej. Kiedy dotrze – sporządzimy drugi Akt darowizny.
Po podpisaniu tego dokumentu zwiedziliśmy poszczególne gabinety i sale, przez które oprowadziła nas pani dr Anna Kobylańska – tyflopedagog, zatrudniona zarówno w Sobieszewie jaki i w Uniwersytecie Gdańskim. W czasie naszego zwiedzania obiektu trwał koncert w wykonaniu niewidomych, w tym małej Ady – dziecka, które urodziło się bez gałek ocznych, ale bardzo inteligentnej, ze znakomitym poczuciem rytmu i znakomitym słuchem muzycznym.
Prowadząca spotkanie siostra zakonna, Ida Burzyk, poprosiła Pana Gubernatora o kilka słów. Gubernator był bardzo wzruszony, ujęty atmosferą, jaka panowała cały czas wśród zgromadzonych i podziwiał to, co mogą osiągnąć osoby niewidome, jeśli tylko dostatecznie wcześnie zacząć je wspierać. Poinformował, że jest nas wielu, w Polsce i na świecie, choć wiemy nie od dziś, że jest „Lions Club” i nie ma klubów LIONS. „Nie mówimy, że na tym kończy się nasze wsparcie dla idei Lasek” - powiedział na zakończenie.
Załączam kilka zdjęć wykonanych przez Liona Krzysztofa Banaszaka (LC Gdańsk Neptun).
Żal, że PDG Kasi Gebert z nami nie było – zmogła ją choroba "moskiewska” i ku siostry Idy i mojemu zasmuceniu, musiała pozostać w domu. A powinna tam być!
Dom Wczesnej Interwencji dla Dzieci Niewidomych rozpoczyna normalną pracę w drugim tygodniu lutego. Mam nadzieję, że do tego czasu Kasia wyzdrowieje i pojedziemy tam oboje. A co tam zastaniemy opiszemy i obfotografujemy.

Zbigniew Felendzer
LC Gdańsk Neptun
Pełnomocnik Gubernatora ds. Projektu LASKI II