Jesteś tutaj: Home » Działalność Klubu » Pomagamy » ruch Lions

Historia ruchu Lions

Historia Międzynarodowego Stowarzyszenia Klubów Lions liczy blisko 100 lat. Założyciel stowarzyszenia - Melvin Jones, prywatny przedsiębiorca z Chicago – w 1917 roku nakłonił członków lokalnego środowiska biznesowego (Business Circle of Chicago) do zaangażowania się w sprawy wykraczające poza aktywność związaną z pomnażaniem majątku. Przekonał ich, iż takie działanie służyć będzie budowaniu wspólnej, lepszej przyszłości i zaproponował oparcie tego zaangażowania o skodyfikowane wartości etyczne.

1917   Melvin Jones zakłada w Chicago pierwszy Klub Lions, pod koniec roku jest ich 23  
1920   pierwszy Klub poza USA - Kanada
1921   przyjęcie obecnego emblematu (dwie lwie głowy i litera „L” w środku)
1926-1927   powstają Kluby w Chinach, Meksyku i na Kubie
1935-1936   powstają Kluby w Kolumbii i Panamie
1945   Lions Clubs International jako jedyna organizacja pozarządowa podpisuje Kartę Narodów Zjednoczonych
1948   pierwszy Klub w Europie - Szwecja
1952   pierwsze Kluby w Japonii i Australii
1957   pierwszy klub LEO - USA
1987   pierwsze Kluby kobiece i mieszane
1989   pierwsze Kluby w krajach Europy Środkowej i Wschodniej
1989   pierwszy Klub w Polsce - LC Poznań Polska
pierwszy gubernator Okręgu 121 Polska Lion Franciszek Wilamowski

 

Motto
WE SERVE (Służymy)
 
Misja
kreowanie i umacnianie u wszystkich ludzi ducha zrozumienia dla potrzeb humanitarnych, poprzez ofiarowywanie ochotniczej służby, zaangażowanie społeczne i międzynarodową współpracę.

Cele
Każdy z Klubów Lions ma pełną autonomię w wyznaczaniu celów działania, wspierającego osoby, organizacje i instytucje lokalne. Dla osiągnięcia efektu dużej skali, wysiłki poszczególnych Klubów bywają często łączone we wspólnych programach regionalnych, krajowych i w akcjach ogólnoświatowych.
Ponieważ nasze działania mają wspólną  motywację i wynikają z akceptowanej przez wszystkich z nas wizji, łączą nas wspólne cele:
  • szerzenie postaw prospołecznych, uczciwości w sprawowaniu rządów i prowadzeniu biznesu
  • wzmacnianie lokalnych więzi społecznych
  • profilaktyka i ochrona zdrowia, szczególnie osób starszych i dzieci
  • pomoc w wyrównywaniu szans osób niepełnosprawnych i wykluczonych
  • pomoc w wychowaniu, edukacji, usamodzielnianiu się i wychodzeniu z patologii społecznych
  • wspieranie uzdolnionych dzieci i młodzieży w kształceniu i starcie w dorosłe życie
  • pomoc poszkodowanym w wyniku kataklizmów i katastrof humanitarnych

 

Programy na rzecz ochrony zdrowia

Od 1990 roku Lioni na całym świecie przekazali ponad 415 mln USD na ratowanie i ochronę wzroku. Dzięki temu wykonano 8 mln operacji katarakty, przebadano ponad 120 mln dzieci, 15 mln z nich otrzymało okulary, powstało 315 klinik okulistycznych, setki ośrodków medycznych wyremontowano i wyposażono w nowoczesny sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, ponad 300 tysięcy uczestników Olimpiad Specjalnych z 85 krajów poddano przesiewowym badaniom wzroku. Od 2011 roku w krajach afrykańskich zaszczepiono przeciwko odrze 41 mln dzieci.
Sight First, Okulary, Cukrzyca, Słuch, Odra

Programy na rzecz dzieci i młodzieży
Lions Quest – „sztuka dojrzewania”: celem programu jest wskazanie drogi dzieciom i młodzieży w pozyskiwaniu umiejętności, sił i odporności, której tak potrzebują w trudnym okresie dojrzewania. Program pomaga młodym ludziom oprzeć się wszelkim patologiom społecznym, w tym m. in. narkotykom, przemocy oraz negatywnemu wpływowi rówieśników. Szczególny nacisk kładzie na rozwój charakteru, umiejętności komunikowania się, poczucia odpowiedzialności, samodyscyplinę, samodzielność jak i zdolność pokojowego rozwiązywania konfliktów. Przeszkolono ponad 500 tysięcy nauczycieli i wychowawców, którzy objeli nauczaniem ponad 12 mln dzieci w 80 krajach. Program działa z sukcesami od 1984 roku.
LEO - kluby dla młodych wolontariuszy (12 – 30 lat), uczestniczy w nim ponad 150 tysięcy dziewcząt i chłopców w 140 krajach. Program działa od 1957 r.
Międzynarodowa wymiana i obozy młodzieżowe: około 4000 młodych ludzi co roku bierze udział w jednym ze 100 wakacyjnych obozów, organizowanych w 39 krajach na świecie.
Konkurs na plakat pokoju: w ciągu 20 lat wzięło w nim udział ponad 4 mln dzieci ze 100 krajów.
Stypendia dla uzdolnionych dzieci i młodzieży. 

Programy na rzecz społeczności lokalnych i środowiska naturalnego
Zbiórki żywności, ubrań, podręczników.
Dożywianie, opieka medyczna, zakup sprzętu rehabilitacyjnego, zapobieganie analfabetyzmowi.
Wspieranie domów dziecka, hospicjów, ośrodków dla osób starszych, samotnych, niepełnosprawnych.
Budowa mieszkań dla niezamożnych osób niepełnosprawnych w ramach programu „Habitat for Humanity” (wybudowano już ponad 1000 domów z takimi mieszkaniami).
W setkach afrykańskich wiosek wykopano studnie, wykonano instalacje wody pitnej i dostarczono urządzenia uzdatniania wody (m.in. w Mali i Ghanie).
W 2011 i 2012 roku Lioni zasadzili 15 mln drzew na całym świecie.

Programy walki ze skutkami katastrof i kataklizmów
Od 2003 roku na wsparcie poszkodowanych w wyniku katastrof, powodzi i innych zjawisk naturalnych na całym świecie Lioni przekazali 100 mln USD (w tym: 21 mln USD trzęsienie ziemi w Japonii, 15 mln USD tsunami w Azji Południowej, 6 mln USD trzęsienie ziemi na Haiti, 5 mln USD huragan Katrina, 3 mln USD trzęsienie ziemi w Chinach). Fundusze te umożliwiły dostawę poszkodowanym wody, lekarstw, żywności i odzieży, a także pomogły realizować długofalowe programy odbudowy po zniszczeniach.

Fundacja Międzynarodowego Stowarzyszenia Klubów Lions (Lions Clubs International Foundation)
Finansowego wsparcia projektów realizowanych przez Kluby Lions udziela Fundacja Międzynarodowego Stowarzyszenia Klubów Lions. Od 1968 r. przekazała ona na donacje i granty o wartości ponad 827 mln USD.

Kodeks Etyczny Liona

To podstawowy dokument, uchwalony na pierwszej konwencji Lions Clubs International w 1917 roku, wyznaczający sposób zachowania i postępowania Lionów. Przystępując do Ruchu każdy Lion zobowiązuje się przestrzegać tego Kodeksu. Nie stosowanie się do jego zapisów może spowodować utratę członkostwa w ruchu.
  • Udowodnię swoim postępowaniem, że zasługuję na swój sukces.
  • Nie będę czerpać korzyści z niesprawiedliwie osiągniętej przewagi oraz wątpliwego moralnie zachowania.
  • Budując swoją pozycję nie mogę szkodzić innym. Będą lojalny wobec siebie oraz tych, z którymi współpracuję i dla których pracuję.
  • Mając wątpliwości co do uczciwości i słuszności mojego postępowania wobec innych, będę je rozstrzygać na swoją niekorzyść.
  • Przyjaźń będę uważać za wartość samą w sobie, kierując się zasadą, że prawdziwa przyjaźń nie żąda niczego w zamian.
  • Zawsze będę pamiętać o swoich obowiązkach wobec narodu, państwa oraz społeczności, wśród której żyję, poświęcając im lojalnie i dobrowolnie swój czas, pracę i środki.
  • Okażę pomoc i współczucie tym, którzy cierpią, wspierając moralnie i materialnie słabszych i potrzebujących.
  • Będę umiarkowany w krytyce, a hojny w pochwałach – tak by budować, a nie niszczyć.