Jesteś tutaj: Home » Działalność Klubu » Pomagamy » kobietom » Razem przeciwko rakowi szyjki macicy

Razem przeciwko rakowi szyjki macicy

Na raka szyjki macicy co roku umiera w Polsce ok. 2000 kobiet, podczas gdy w Finlandii nie więcej niż 50. W Europie gorzej niż u nas  jest tylko w Rumunii i na Litwie.
Rak szyjki macicy – mówi się o nim „choroba zaniedbana” - zbiera ogromne żniwno i jest jednym z największych zdrowotnych, psychologicznych i społecznych zagrożeń jakie stoją przed współczesnymi kobietami.
W naszym kraju na ten nowotwór co roku zapada 4.000 tys. kobiet. Oznacza to, że dziennie aż 10 pań dowiaduje się o chorobie, a niestety 5 z nich umiera.
Codziennie w pięciu polskich domach rozgrywa się prawdziwy dramat – rodzina traci matkę, żonę, córkę, siostrę..... Te dane są przerażające!
Ta wysoka zapadalność i umieralność na raka szyjki macicy wynika przede wszystkim z BRAKU WIEDZY wśród Polek na temat tej choroby i prostej metody jej uniknięcia, czyli wykonania dostępnego i bezpłatnego i bezbolesnego badania cytologicznego.

JAKIE SĄ FAKTY:

  • 5 kobiet umiera codziennie w Polsce na RSM;
  • 50 % Polek chorujących na RSM nigdy nie robiło cytologii;
  • 45 % Polek wykonuje cytologię przynajmniej raz na 3 lata;
  • ponad 50 % Polek ulegnie zakażeniu wirusem HPV, który jest główną przyczyną zachorowania na RSM;
  • 75 % Polek uważa, że RSM jest chorobą, którą zdecydowanie  lub raczej ich nie dotyczy;
  • co 3 kobieta nie wie jakie są przyczyn powstawania RSM;
  • wcześnie wykryty RSM jest wyleczalny w 100%.

Lions Club Gdańsk Amber aktywnie włączył się  w działania, których celem jest profilaktyka raka szyjki macicy.
Organizujemy cykl spotkań edukacyjnych dla Pań z województwa pomorskiego pod hasłem „Kobiety dla Kobiet” w celu uświadomienia im jak duże jest zagrożenie chorobą RSM, jak można zapobiegać i jak z nią walczyć. Tym działaniem włączyłyśmy się do ogólnopolskiej akcji „Razem przeciwko rakowi szyjki macicy”.

Dotychczas w odstępach miesięcznych odbyły się już 3 spotkania – pierwsze w Zwartowie (Gmina Choczewo), drugie - w Pruszczu Gdańskim, trzecie - w Wejherowie. Każde ze spotkań prowadziła znana osoba: Katarzyna Dowbor, Sławomira Łozińska oraz Anna Dymna.
Na spotkaniach wykłady na temat RSM wygłaszali lekarze: dr med. specjalista radiolog onkolog Wojciech Rogowski z Akademii Medycznej w Gdańsku oraz dr med. specjalista ginekolog onkolog Andrzej Rogozek z Kliniki Ginekologii i Położnictwa Akademii Medycznej w Gdańsku.
Każdorazowo gościem spotkań jest Pani Ida Karpińska – młoda kobieta „po przejściach”, która opowiada jak wygrała walkę z RSM. Opowiada o swojej chorobie szczerze i otwarcie. Mówi o swojej determinacji, aby się nie poddać w najtrudniejszych chwilach. Zawsze tym opowiadaniom towarzyszą łzy i wzruszenie. Kilkakrotnie podkreśla jak ważne są regularne badania cytologiczne. Pani Ida żyje tylko dlatego, że co roku o nich pamięta. Właśnie ona – młoda, atrakcyjna kobieta - jest najlepszym świadectwem i dowodem na to, że rak wcześnie wykryty jest w pełni uleczalny. Osobiste przeżycia spowodowały, iż założyła Stowarzyszenie Kwiat Kobiecości, które wspomaga kobiety dotknięte RSM.

W trakcie spotkań prosimy przybyłe panie, aby zapytały chociaż jedną kobietę ze swojego najbliższego otoczenia, kiedy ostatnio poddawała się badaniom cytologicznym. Nie jest to przecież tak do końca prywatna sprawa. Gdy kobieta leży w szpitalu na oddziale onkologicznym, to odwiedzający ją członkowie rodziny, przyjaciele, płacząc ukradkiem na korytarzu, mówią jej przez łzy, że wszystko skończy się dobrze. Dzisiaj w 5 na 10 przypadków kończy się jednak tragicznie.
Staramy się pomóc przełamać lęk przed rakiem. To choroba jak każda inna – wcześnie wykryta jest uleczalna. My, kobiety, musimy mieć świadomość, że to nasza wspólna sprawa! Bo kobiety nie boją się cytologii – badanie trwa chwilę, nic nie boli i jest za darmo. Boją się diagnozy. A jak jednak wykryją u mnie raka? Lepiej o tym nie wiedzieć. Tak myśli wiele z nich i latami zwlekają z pójściem do ginekologa.
Spotkania, organizowane przez LC Gdańsk Amber, kończą się rozmowami przy kawie i słodkim poczęstunku. Wtedy też odbywają się prawdziwe kobiece pogaduszki.... 
Wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem. Panie deklarowały, że wiedzę tu zdobytą przekażą dalej i zachęcą swoje siostry, koleżanki i sąsiadki do korzystania z badań cytologicznych.  Wierzymy, że dzięki działaniom edukacyjnym wykształcimy u kobiet nawyk dbania o własne zdrowie. Wierzymy, że pokolenie naszych córek będzie wolne od lęku przed tą chorobą.
Kolejne spotkania planowane są jesienią w kolejnych gminach województwa pomorskiego, w: Brusach, Sierakowicach, Szemudzie, a także w Trójmieście. 

 sierpień’2007
Mirosława Szczęsna
Prezydent Lions Club Gdańsk Amber kadencji 2007/2008